Rolnicza technologia na najwyższym poziomie

2023-10-06

Jak co roku pod koniec września Bednary w powiecie poznańskim stają się miejscem, w którym stoiska setek wystawców szeroko pojętej branży rolnej odwiedzają dziesiątki tysięcy gości. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji Agro Show, która odbyła się w dniach 22-24 września.

Na powierzchni ponad 120 ha swoje produkty zaprezentowało blisko 700 wystawców, w tym 100 z zagranicy. Przybyli na wystawę goście mogli zapoznać się nie tylko z ofertą producentów ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, ale również dowiedzieć się więcej o propozycjach firm oferujących nasiona, nawozy, środki ochrony roślin, a także usługi finansowe i prawne dla rolnictwa.

Poniżej przedstawiamy wybrane produkty, jakie można było zobaczyć w Bednarach. O innych nowościach i ciekawych rozwiązaniach napiszemy w kolejnych artykułach.

Dla małych i dużych

Agro Show kojarzone jest jako wystawa z propozycjami przede wszystkim dla wielkoobszarowych gospodarstw. Pogląd ten potwierdzać może obecność na wystawie czołowych producentów rolnych oraz dużych gabarytowo ciągników i maszyn. Te z pewnością przykuwały największą uwagę zwiedzających nie tylko ze względu na imponującą wielkość, ale i bogate wyposażenie. Stąd też prawdziwe tłumy gości szturmowały stoiska takich firm jak: Claas, New Holland, Horsch, John Deere czy Argo Tractors (producent marek Landini i McCormick).

Jak się jednak okazuje, producenci sprzętu rolniczego, również i ci operujący na międzynarodowych rynkach, mają w swej ofercie ciągniki i maszyny dedykowane również dla zdecydowanie mniejszych obszarowo gospodarstw.  Taki sprzęt również pokazano w Bednarach.

Na uwagę zasługuje rzucająca się w oczy obecność polskich firm maszynowych, które sukcesywnie poszerzają swoją ofertę, jak również są obecne na rynkach zagranicznych. Zwiedzający stoiska takich firm jak: Agrimet, Agro-Masz, Agro-Tom, Expom, Landstal, Metal-Fach, Metaltech, POM Brodnica, SaMASZ, Sipma czy Unia mieli co oglądać. Warto odnotować, że ta ostatnia w ubiegłym roku zaprezentowała prototyp autonomicznego robota polowego. W tym roku robota nie było, ale spółka Unia (część grupy Chemirol) zaprezentowała inne ciekawostki. Wśród nich pokazano nową wersję uniwersalnego rozrzutnika Tytan 24. W maszynie tej zastosowano sterowanie ISOBUS połączone z nawigacją GPS i systemem zmiennego dawkowania (VRC) oraz system ważący. Kolejną nowością Unii jest zestaw uprawowo-siewny Fenix Drive 1000/3, który uzupełnił linię zestawów Fenix.

25 lat firmy Kuhn

Jubileusz 25-lecia obecności w Polsce podczas wystawy Agro Show obchodziła firma Kuhn Maszyny Rolnicze. Na imponującym pod względem wielkości stoisku przedstawiciel francuskiego producenta pokazał dużą paletę maszyn, w tym pięć nowości. Jedną z nich był podwieszany przetrząsacz GF 1003 o szerokości roboczej 10,8 m przeznaczony dla średniej wielkości i dużych gospodarstw. Kolejna nowość to siewnik pneumatyczny Kuhn Venta 330-24 wyposażony w sekcje wysiewające z dwoma talerzami przesuniętymi względem siebie. Trzecia premiera to prasa zmiennokomorowa VB 3255, która może być wyposażona w opcjonalny system zwiększania ciśnienia zapewniający o 10 proc. wyższą gęstość w przypadku suchych upraw.

Kolejna nowość firmy Kuhn, którą można było zobaczyć, to rozsiewacz MDS 20.2. Wykorzystuje on wszystkie zalety serii MDS oraz dodatkowo zapewnia możliwość automatycznej regulacji dawki siewu. Ponadto na Agro Show można było zapoznać się z nową kosiarką ze zgniataczem i transporterem pokosu FC 9330 RA o szerokości roboczej 9,3 m oraz podwieszany przetrząsacz GF 1003 o szerokości roboczej 10,8 m.

Ciągniki i kombajny

Niewątpliwie największym zainteresowaniem podczas targów cieszyły się nowości w gamie ciągników i maszyn samobieżnych. Potwierdzać to mogły nieprzebrane tłumy ludzi na stoiskach. Jednym ze szczególnie obleganych miejsc było stoisko firmy Claas. Producent ten pokazał nowy kombajn Evion, potężny ciągnik Xerion serii 12 oraz kompaktowe ciągniki Elios i Axos.

Większe, ale również mniejsze ciągniki pokazał John Deere. Producent zwracał uwagę gości na nowoczesne rozwiązania, jakie zastosowano w kombajnach i maszynach. Na stoisku amerykańskiej firmy pokazano kombajn serii S780 z czujnikiem HarvestLab 3000 pozwalającym na dokonanie precyzyjnej analizy jakości plonów i ich monitorowania podczas zbioru.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, jakie zaprezentował John Deere, jest technologia See & Spray do skutecznego zwalczania chwastów instalowana w nowoczesnych opryskiwaczach. Rozwiązanie to umożliwia miejscowy oprysk, co przekłada się na oszczędności w pestycydach.

Targową niespodziankę przedstawiła czeska firma Zetor. Był nim prototyp modelu serii ciągników o mocy 130-170 KM. Nowe ciągniki będą wyposażone w przekładnię 24×12, którą będzie można doposażyć w reduktor biegów pełzających. Model będzie również dopasowany do systemu rolnictwa precyzyjnego.

Rynkowe premiery zaprezentował koncern SDF znany przede wszystkim z marki Deutz-Fahr. Goście odwiedzający stoisko tej firmy mieli okazję zobaczyć nowy kombajn C6305 TS oraz ciągnik Deutz-Fahr 6130.4  ze skrzynią RVShift wyposażony w czterocylindrowy silnik FARMotion o mocy maksymalnej 136KM. Przekładnia RVShift w standardzie oferuje 20+16 przełożeń. Po odblokowaniu reduktora posiada łącznie 54+27 biegów, które zmieniane są pod obciążeniem.

Zaprezentowany model C6305 to nowa generacja kombajnów zbożowych, wyróżniających się innowacyjnym designem oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi zapewniającymi komfort i wysokie parametry użytkowe. W maszynach tych dostępne są rozwiązania w zakresie rolnictwa precyzyjnego, w tym monitor plonów, system prowadzenia równoległego, zarządzanie flotą, telematyka i łączność zdalna.

J.S.

Fot. Mikołaj Kuras

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2023 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy