Różne typy adapterów

2019-03-01

W listopadowym numerze opisaliśmy rozrzutniki obornika z oferty ośmiu polskich firm. Teraz przedstawiamy ofertę kolejnych dwóch producentów.

Metal-Fach

Firma proponuje rolnikom rozrzutniki obornika o ładownościach: 6, 8, 10, 12, 14 i 18 t. W ramach wyposażenia dodatkowego można zamówić siatkową lub pełną nadstawkę do materiałów objętościowych. W maszynach zastosowano nowoczesne rozwiązania, które gwarantują ich wytrzymałość oraz komfort pracy operatora. Na uwagę zasługuje wyważenie każdego bębna rozrzucającego, co w znacznym stopniu ogranicza drgania. Seria N280 charakteryzuje się dodatkowo cynkowaną ogniowo ramą i otwieranymi burtami. Wśród maszyn o ładowności 6 t są modele N267/1 i N280 na podwoziu typu tandem. Rozrzutniki te wyposażone zostały w czterobębnowe adaptery pionowe nachylone do przodu, co gwarantuje szeroki i równomierny rozrzut obornika. Bębny obracają się przeciwbieżnie parami i wyposażone są w wymienne przykręcane zęby wykonane z wysokogatunkowej stali. Standardowo maszyna wyposażona jest w podnoszoną hydraulicznie, uszczelnioną w dolnej części zasuwę tylną, zabezpieczającą przed wysypywaniem się materiału w trakcie transportu.

Sterowanie odbywa się za pomocą hydrauliki dwusekcyjnej. W opcji istnieje możliwość zamontowania hydrauliki jednosekcyjnej, dzięki czemu jest możliwość dodatkowego wykorzystania jednej pary gniazd hydraulicznych w ciągniku.

Wśród większych maszyn są 8-tonowe rozrzutniki N267 i N280/1 oraz 10-tonowy N280/2, których wykonanie i wyposażenie odpowiada maszynom o ładowności 6 t. Nowością w tej klasie ładowności jest rozrzutnik N276 Falcon, w którym podwozie zostało zamontowane na sztywnej osi przystosowanej do prędkości 40 km/h. Skrzynia ładunkowa o pojemności 9,5 m3 ma długość 4725 mm, szerokość w dolnej części wynosi 1500 m, a w górnej 1950. Po zamontowaniu dodatkowych siatkowych nadstawek o wysokości 600 mm, pojemność skrzyni ładunkowej można zwiększyć do 15,3m3. Maszyna została wyposażona w hydrauliczny napęd przenośnika podłogowego, co umożliwia płynne sterowanie prędkością przesuwu. Łańcuchy przenośnika są napinane za pośrednictwem śrub naciągowych. Specjalnie zamontowany dwubębnowy adapter pozwala na równomierne roztrząsanie różnych rodzajów obornika, torfu i kompostu. Minimalne zapotrzebowanie na moc ciągnika wynosi 90 KM i wymagany jest napęd od WOM przy 1000 obr./min.

Ponadto w ofercie producent ma maszyny na jednoosiowym sztywnym podwoziu – N274 i N275, o ładownościach odpowiednio 10 i 14 t i zapotrzebowaniu mocy 90 i 100 KM. Wyposażone są również w dwubębnowe pionowe adaptery pochylone do przodu z wymiennymi zębami z wysokogatunkowej stali. Uzupełnieniem oferty Metal-Fach są rozrzutniki N271/1 o ładowności 12 t oraz 14-tonowy N272/2.

Natomiast największe rozrzutniki to Viking N272/3 i N272/6 o ładowności 14 i 18 t na podwoziu tandemowym. W odróżnieniu od pozostałych maszyn Vikingi zostały wyposażone w skorupową skrzynię ładunkową i resorowany hydraulicznie dyszel do agregowania z dolnymi zaczepami ciągników. Charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją zespołów roboczych oraz równomiernością rozrzucania materiałów na szerokość od 8 do 12 m.Unia

Unia ma w swojej ofercie rozrzutniki obornika z serii: Tytan, Tytan Premium, Apollo i Apollo Premium.

Rozrzutniki serii Tytan (z modelami 20, 24, 30 i 36) to jedne z największych takich maszyn produkowanych w Polsce. Przeznaczone są do pracy w najcięższych warunkach i w dużych gospodarstwach. Mogą być wykorzystywane do rozrzucania obornika, wapna, pomiotu kurzego, a także jako przyczepy objętościowe podczas zbioru zielonek. Możliwość dodatkowego wykorzystywania sprzyja obniżeniu kosztów ich eksploatacji. Dopuszczalna ładowność rozrzutników wynosi: 16, 20, 22 i 24 t. W wyposażeniu standardowym mają hydrauliczny napęd przesuwu 4-łańcuchowego (dwie pary) przenośnika podłogowego o grubości ogniw 14 mm. Modele 20 i 24 są wyposażone w podwozie typu tandem, a 30 i 36 w tridem z pierwszą i trzecią osią skrętną. Wszystkie maszyny mają zasuwę skrzyni ładunkowej, resorowany dolny dyszel oraz mechaniczną podporę. Mogą być wyposażone w adaptery pionowe dwuwalcowe, pionowe czterowalcowe oraz kombinowane – z poziomymi bębnami dozującymi i tarczami rozrzucającymi. Za dopłatą dostępne jest też bogate wyposażenie dodatkowe.

Seria Tytan Premium to maszyny uniwersalne z samonośną szczelną skrzynią o ładownościach: 5,5, 6,5, 8, 9, 10 i 14 t na podwoziu jednoosiowym lub typu tandem. W standardzie jest też hydrauliczna bezstopniowa regulacja przesuwu czterołańcuchowego (dwie pary) przenośnika podłogowego. Podobnie jak w serii Tytan, mogą być wyposażone w trzy typy adapterów. Wyposażenie opcjonalne obejmuje między innymi zasuwę skrzyni ładunkowej, osłonę adaptera pionowego, deflektor mechaniczny lub hydrauliczny, przystawkę objętościową z nadstawkami bocznymi, elektryczne sterowanie przenośnikiem podłogowym, czy dwuprzewodową pneumatyczną instalację hamulcową.

Seria Apollo z modelami: 6, 8, 10, 11, 14 i 16 to jednoosiowe uniwersalne maszyny o ładownościach: 5, 6,5, 8, 9, 11 i 13 t, do pracy w ciężkich warunkach polowych. W warunkach polowych rzeczywiste ładowności mogą być większe o 2,5-3 t. Dzięki zastosowaniu dużych kół uzyskano mniejszy opór toczenia i dobrą nośność. Zaletą takiego rozwiązania jest też bardzo mały nacisk na podłoże, dzięki czemu chroniona jest struktura gleby. Konstrukcja rozrzutnika pozwala na sprawne manewrowanie maszyną po nierównościach podczas pracy rozrzutnikiem oraz małe zapotrzebowanie na siłę uciągu. Dlatego rozrzutniki te rekomendowane są dla mniejszych i średnich gospodarstw, które dysponują ciągnikami o mniejszych mocach. Ze względu na osiąganie korzystnych parametrów eksploatacyjnych, polecane są również do dużych gospodarstw, gdzie liczy się wydajność pracy. Maszyny są standardowo wyposażone w adaptery o szerokości 1,5 m pionowe dwubębnowe z talerzami do szerokiego rozrzutu. Opcjonalnie można zastosować też adapter kombinowany z bębnami dozującymi i talerzami rozrzucającymi, który jest polecany do nawożenia kompostem, torfem oraz szlamem.

Seria rozrzutników Apollo Premium z modelami: 8, 10, 11, 13, 14, 16, i 24 to maszyny konstrukcyjnie podobne do serii Apollo. Ich ładowności wynoszą odpowiednio: 6,5, 8, 9, 10, 11, 14 i 16 t i również w warunkach polowych mogą być większe o 2,5-3 t. Wyposażone zostały w szersze dwubębnowe adaptery pionowe z talerzami, których szerokość wynosi 1,8 m w modelach 8 i 10 oraz 2 m w pozostałych maszynach. Opcjonalne wyposażenie obejmuje między innymi: adapter z poziomymi bębnami dozującymi i talerzami rozrzucającymi, zasuwę skrzyni ładunkowej, deflektor mechaniczny lub hydrauliczny, osłony adaptera pionowego, zestaw specjalnych nadstawek czy przystawkę objętościową w przypadku wykorzystywania rozrzutnika jako przyczepy objętościowej.

Unia proponuje do swoich maszyn sześć różnych typów adapterów:

– adapter pionowy czterowalcowy, przeznaczony do rozrzucania obornika na szerokość od 6 do 8 m, który jest wyposażony w wymienne zęby wykonane z wysokogatunkowej stali;

– uniwersalny adapter pionowy dwuwalcowy z dużymi czterołopatkowymi talerzami do rozrzucania obornika, torfu i wapna na szerokość kilkunastu metrów;

– adapter kombinowany z dwoma poziomymi walcami dozującymi i tarczami rozrzucającymi, służący do rozrzucania przegniłego obornika, wapna, kompostu, torfu i szlamu na szerokość od 12 do 20 m;

– adapter kombinowany z trzema poziomymi walcami dozującymi i tarczami rozrzucającymi, służący do rozrzucania przegniłego obornika, wapna, kompostu, torfu i szlamu na szerokość od 12 do 24 m;

– adapter kombinowany z jednym walcem poziomym wyposażonym w bijaki i tarczami rozrzucającymi, służący do rozrzucania przegniłego obornika, wapna, kompostu, torfu i szlamu na szerokość od 12 do 20 m;

– adapter objętościowy z hydraulicznie otwieraną tylną ścianą oraz z zestawem nadstawek w przypadku wykorzystywania go jako przyczepy objętościowej.

dr hab. Ireneusz Kowalik
Zakład Inżynierii Rolniczej
UP w Poznaniu
Fot. firmowa

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 03/2019 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy