Ruszyła kampania cukrownicza

2021-10-12

Wszystko wskazuje na to, że Krajowej Spółce Cukrowej „Polski Cukier” może udać się w sezonie 2021/2022 osiągnąć bardzo dobre wyniki. Prognozy są obiecujące.

– Prognozujemy, że wszystkich siedem cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej przerobi w kampanii 2021/2022 ok. 6,4 mln ton surowca. Planowana produkcja cukru może więc w tym roku pobić nasz dotychczasowy rekord 909 tys. ton – przyznał Krzysztof Kowa, prezes KSC.

Buraki mają znaczenie

20 września w Cukrowni Nakło (woj. kujawsko-pomorskie) nastąpiło uroczyste rozpoczęcie kampanii cukrowniczej. Mówiąc o prognozach podkreślano, że cukrownie należące do KSC przerobią „rekordową ilość buraków”, które skupią od ponad 13 tys. rolników. Rozpoczęcie kampanii w poszczególnych cukrowniach zaplanowano z uwzględnieniem aktualnych prognoz plonu, w celu uzyskania jak najlepszych wyników zarówno polowych, jak i podczas produkcji.

– Niezależnie od tych wszystkich zagrożeń, jakie są związane z produkcją cukru na świecie, mód, zmian oczekiwań konsumentów, presji cukru z trzciny cukrowej musimy wszystko uczynić, żeby produkcję buraków w Polsce utrzymać. Ona jest szalenie ważna dla rolników, którzy się tym zajmują, jest ważna również dla polskiej gospodarki, dla wyników ekonomicznych polskiego rolnictwa – mówił podczas uroczystości w Nakle nad Notecią poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski, który jest przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Pogoda nie zawiodła

Poszczególne cukrownie rozpoczęły przerób buraków pomiędzy 8 września a 2 października. Jako pierwsza krojenie rozpoczęła Cukrownia Kruszwica. 15 września przerób rozpoczęły: Cukrownia Dobrzelin oraz Cukrownia Kluczewo, natomiast 18 września Cukrownia Nakło. Cukrownia Krasnystaw rozpoczęła krojenie 25 września, a Cukrownia Malbork 28 września. Jako ostatnia do pracy ruszyła 2 października Cukrownia Werbkowice.

Po zakończonej kampanii cukrowniczej w trzech cukrowniach (Kruszwica, Nakło, Werbkowice) będzie kontynuowana tzw. kampania sokowa – produkcja cukru z soku gęstego. – Stale podnosimy efektywność naszych zakładów kontynuując inwestycje poprawiające procesy produkcyjne i jakość cukru. Obniżamy tym samym także koszty, a równolegle podnosimy wolumeny sprzedaży, co ma bezpośrednie przełożenie na poprawę wyników finansowych – wyjaśnił prezes Kowa. Zwrócił uwagę, że wiosna tego roku była chłodna, miesiące letnie obfitowały w opady, a sierpień charakteryzował się niższą niż w latach ubiegłych temperaturą.

Panujące we wrześniu warunki atmosferyczne sprzyjały wegetacji, dzięki czemu buraki szybko przybierały na wadze. W przypadku polaryzacji zależność jest podobna, gdyż słoneczne, ciepłe dni umożliwiają wzrost sacharozy w korzeniach. Odnotowany poziom porażenia liści buraka chwościkiem jest znacznie niższy niż w poprzednim sezonie wegetacyjnym, jednak plantacje w dalszym ciągu wymagają stałego monitoringu i uwzględnienia, w zależności od terminu zbioru i przebiegu warunków atmosferycznych, konieczności wykonania dodatkowego zabiegu ochronnego.

Zapłacą 30 euro za tonę

Plony buraków w tym sezonie powinny być jednak lepsze niż w ubiegłym, co potwierdza Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Zwraca jednak uwagę, że problemów i zagrożeń nie brakuje: – 2021 rok to kolejny trudny okres w uprawie buraka cukrowego. Późne i wydłużone siewy, trudności w zwalczaniu szkodników i kontroli zachwaszczenia czy wreszcie – w zależności od rejonu – niedobór lub nadmiar opadów spowodowały, że mamy bardzo duże zróżnicowanie, jeżeli chodzi o plony i jakości surowca w poszczególnych regionach plantacyjnych. Patrząc globalnie będzie to lepsza kampania od zeszłorocznej, jednakże wyniki odbiegać będą od tych rekordowych, które uzyskiwaliśmy jeszcze kilka lat temu.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak przed kampanią cukrowniczą 2021/2022 we wszystkich cukrowniach KSC sfinansowała szereg projektów modernizacyjnych i prorozwojowych o wartości ponad 200 mln zł. – Inwestycje w rozwój KSC pozwalają na zwiększanie kontraktacji buraka cukrowego u rolników, co poprawia dochodowość produkcji rolnej. Jako spółce Skarbu Państwa zależy nam na rozwoju i stabilnych przychodach polskich gospodarstw – zaznaczył prezes Krajowej Spółki Cukrowej. Krzysztof Kowa podkreślił, że stabilna kondycja firmy umożliwia systematyczne podnoszenie ceny skupu buraków: – Podjęliśmy decyzję o podwyższeniu ceny skupu surowca z dotychczasowych 26,29 euro za tonę do 28 euro przy polaryzacji 16 proc. jeszcze w tej kampanii oraz 30 euro za tonę w kampanii 2022 r.

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2021 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

Krzysztof Zacharuk

Fot. Tytus Żmijewski

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy