Silosy pod lupą UOKiK

2023-09-05

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy nagły wzrost cen silosów do magazynowania zboża po ogłoszeniu programu pomocy dla rolników nie był wynikiem niedozwolonego porozumienia ograniczającego konkurencję.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy urzędu antymonopolowego za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby dwóch przedsiębiorców.

Ceny wystrzeliły w górę

Wiadomo, że konkretne działania podjęto po informacjach uzyskanych w drodze tzw. białego wywiadu (forma sprawdzenia polegająca na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł). Wcześniej o możliwych nieprawidłowościach alarmowały branżowe organizacje rolnicze. „Na mój wniosek UOKiK wszczął wstępne postępowanie wyjaśniające czy nie doszło do naruszenia przepisów antymonopolowych w sprawie rosnących cen silosów i budowy infrastruktury magazynowej” – napisał na Twitterze 21 lipca Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego publikując skan pisma, które otrzymał z urzędu antymonopolowego.

 – Celem prowadzonych działań jest sprawdzenie, czy ceny silosów zbożowych mogły wzrosnąć w wyniku niedozwolonych prawem praktyk po ogłoszeniu w kwietniu br. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi programu dofinansowania zakupu i budowy infrastruktury do magazynowania produktów rolnych – mówi prezes Chróstny.

Przyszli z policjantami

W ramach postępowania pracownicy UOKiK przeprowadzili przeszukanie w siedzibach dwóch podmiotów: BIN z Aleksandrowa Kujawskiego i Michał P. Targoński spółka komandytowa z siedzibą w Wysokiem Mazowieckiem. – W postępowaniu wyjaśniającym chcemy sprawdzić, czy mogło dojść do zmowy cenowej i wymiany poufnych informacji pomiędzy konkurentami na rynku. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy. Przypominam, że wspólne ustalanie cen lub wymienianie się informacjami o nich jest naruszeniem prawa konkurencji. Przedsiębiorcy powinni samodzielnie kalkulować stawki, po których oferują produkty – tłumaczy Tomasz Chróstny.

Krzysztof Zacharuk

Fot. Remigiusz Kryszewski

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 09/2023 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy