Specustawa biogazowa, czyli szereg ułatwień

2025-01-03

Specustawa biogazowa ma na celu ułatwienie i przyspieszenie realizacji inwestycji w biogazownie rolnicze, które stanowią jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

11 sierpnia 2023 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę z dnia 13 lipca 2023 r., potocznie nazywaną specustawą biogazową. Zmiany wprowadzone przez specustawę mają na celu nie tylko uproszczenie procedur związanych z budową biogazowni, ale również zachęcenie rolników do inwestycji w odnawialne źródła energii oraz dostosowanie regulacji prawnych do specyfiki branży rolnej.

Jak można zapoznać się z uzasadnieniem specustawy, obszary wiejskie zajmują niemal 93 proc. powierzchni Polski i mieszka na nich lub prowadzi działalność około 30 proc. wszystkich odbiorców energii. Polska dysponuje dużym potencjałem surowcowym w zakresie produkcji biogazu, w szczególności produktów ubocznych i odpadowych z produkcji rolnej i przetwórstwa rolno-spożywczego. Co więcej, dotychczasowe szacunki, oparte jedynie na surowcach z rolnictwa, wskazywały na możliwość pozyskania ponad 7,8 mld m sześc. biogazu rolniczego rocznie (2000 MW). 

Co zatem ulega zmianom? Dotychczas inwestycje w biogazownie rolnicze były realizowane zgodnie z ogólnymi przepisami dotyczącymi planowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz odnawialnych źródeł energii. Wiele procedur było czasochłonnych i skomplikowanych, co stanowiło barierę dla rolników chcących zainwestować w biogazownie. Specustawa biogazowa wprowadza szereg ułatwień, które mają na celu przyspieszenie tego procesu.

Szereg ułatwień

Specustawa biogazowa wprowadza istotne zmiany, które mają na celu usprawnienie realizacji biogazowni rolniczych i przyspieszenie procesu inwestycyjnego. Dzięki nowym regulacjom rolnicy i przedsiębiorcy rolni zyskają szereg ułatwień, które pozwolą im szybciej i łatwiej inwestować w biogazownie, przyczyniając się tym samym do rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Z kolei zmiany w planowaniu przestrzennym i przyłączeniu do sieci energetycznych mają na celu uproszczenie procedur administracyjnych, co w rezultacie przełoży się na szybszą realizację projektów OZE.

Jakie dokładnie zmiany wprowadza specustawa biogazowa? Więcej informacji w styczniowym wydaniu miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”.

Karolina Nalewaj konsultant prawny, Michał Klauziński radca prawny

Turcza Kancelaria Radców Prawnych

fot. Tytus Żmijewski

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy