Technologia BGT

2021-03-12

Spółka Ciech Sarzyna zarejestrowała innowacyjną, chronioną patentem technologię BGT (Better Glyphosate Technology), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów bazujących na glifosacie przy obniżeniu o połowę dawki substancji aktywnej na hektar w stosunku do obowiązujących standardów.

Zmniejszenie dawki glifosatu o połowę, przy utrzymaniu takiej samej skuteczności produktu, to postęp w obszarze zrównoważonego rolnictwa oraz ograniczenia wpływu środków ochrony roślin na środowisko. Jak zapewnia Ciech, spółka jest pierwszą firmą, która zastosuje technologię w skali przemysłowej i wprowadzi ją na światowy rynek. Jednocześnie, jest to pierwsza tak znacząca innowacja w obszarze formulacji glifosatu od 45 lat.

Technologia została zarejestrowana w MRiRW (zezwolenie nr R-2/2021 z 9 lutego 2021 r.), wiosną produkt oparty o nią zostanie wprowadzony na polski rynek, a jeszcze w 2021 r. zadebiutuje w innych krajach Europy.

– Komercjalizacja technologii BGT to ważny element rozwoju naszego biznesu Agro oraz dywersyfikacji przychodów grupy. Ta technologia stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego rolnictwa, które z jednej strony musi być coraz bardziej wydajne, co oznacza konieczność skutecznej ochrony upraw, a z drugiej musi sprostać oczekiwaniom regulatorów i konsumentów, związanym z ograniczaniem stosowania substancji aktywnych – mówi Dawid Jakubowicz, prezes Ciech SA.

Technologia BGT to innowacyjne połączenie systemu adiuwantów (substancji pomocniczych) i innych dodatków, zapewniające pełną funkcjonalność glifosatu w jednym produkcie. Jak zapewnia producent, unikalne połączenie tych składników ułatwia przygotowanie cieczy opryskowej i przyczynia się do zwiększenia jej ilości zatrzymywanej na powierzchni roślin, stwarzając korzystne warunki do wnikania substancji aktywnej i przemieszczania jej do miejsca działania. Dzięki temu rozwiązanie to pozwala na znaczące zmniejszenie dawki glifosatu na ha, nawet o 50 proc. w porównaniu z innymi środkami, przy zachowaniu znanej skuteczności. Produkt zawiera także zwilżacze oraz siarczan amonu, na ogół dodawany przez użytkowników osobno, co ułatwia jego stosowanie. Efektywność technologii BGT potwierdzają liczne badania – przeprowadzone zarówno w warunkach polskich, europejskich, jak i światowych.

– Chcemy, by produkt oparty na tej przełomowej technologii stał się kolejną flagową marką Ciech Sarzyna, podobnie jak Chwastox. BGT to technologia o ogromnym potencjale komercyjnym. Bardzo się cieszę, że jako pierwsza na świecie wprowadza ją od początku do końca Ciech Sarzyna – począwszy od etapu testów polowych, przez rejestrację, uruchomienie produkcji na skalę przemysłową, aż po opracowanie strategii marketingowej i sprzedażowej – dodaje Wojciech Babski, prezes Ciech Sarzyna i szef biznesu agro w Grupie Ciech.

Nowa technologia formulacji glifosatu wpisuje się w proponowaną strategię Komisji Europejskiej „Od pola do stołu”, która zakłada m.in. obowiązek redukcji zużycia substancji aktywnych w UE do 2030 r. o połowę. Dlatego rozwiązanie zaproponowane przez Grupę Ciech może stanowić najlepszy możliwy kompromis między potrzebami nowoczesnego rolnictwa, a postawami proekologicznymi.

Glifosat jest najczęściej używaną na świecie substancją czynną stosowaną w ochronie roślin. Herbicydy oparte na tej substancji są jednymi z najdokładniej przebadanych pestycydów, dopuszczonymi do użytku przez agencje regulacyjne w ponad 160 krajach. Bezpieczeństwo ich stosowania jest potwierdzone przez ponad 800 opracowań naukowych. Takie stanowisko zajęły także najważniejsze światowe instytucje zajmujące się stosowaniem tego typu substancji w produkcji żywności dla ludzi. Pozytywną opinię wydał także Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

(Fem)

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy