Wydajne kosiarki do użytków zielonych

2023-05-05

Duża funkcjonalność, która charakteryzuje kosiarki rotacyjne dyskowe, okazała się mieć decydujący wpływ na ich powszechne zastosowanie do koszenia dużych powierzchni użytków zielonych. Dodatkowymi ważnymi parametrami tych maszyn są prosta obsługa i wysoka jakość pracy.

Kosiarki dyskowe dokładnie i czysto ścinają ruń łąkową, co daje możliwość uzyskania dobrego surowca, z którego można wyprodukować wartościową paszę.

Szeroka oferta

Na krajowym rynku maszyn rolniczych jest coraz więcej producentów, którzy oferują kosiarki dyskowe o coraz większych szerokościach roboczych i ulepszonych konstrukcjach. Największa oferta obejmuje maszyny, które są łączone z ciągnikiem za pomocą tylnego TUZ. Są to kosiarki o różnych szerokościach roboczych, z bocznym lub centralnym zawieszeniem belek dyskowych. Producenci oferują także kosiarki czołowe, które są zawieszane przed ciągnikiem. Coraz częściej w ofertach są też kosiarki zaczepiane posiadające własne podwozie, łączone z ciągnikiem długim dyszlem. Dzięki takiej konstrukcji potrzebują do napędu ciągników o mniejszych mocach oraz nie obciążają też ich TUZ. Na rynku dostępne są także wysokowydajne zestawy kosiarek ciągnikowych, które składają się z dwóch lub trzech maszyn. Można też kupić kosiarkę samobieżną BiG M 450, którą w swojej ofercie ma firma Krone.

Kosiarki zawieszane

Dostępne na krajowym rynku kosiarki dyskowe zawieszane na tylnym TUZ ciągnika występują w szerokości roboczych – od około 1,6 m do ponad 4,0 m. Jednakże w gospodarstwach o większych powierzchniach użytków zielonych eksploatowane będą maszyny o szerokości roboczej od około 3,0 m wzwyż. Czołowi producenci krajowi tacy jak np.: Akpil, Pronar, SaMASZ, Sipma czy Unia oferują tego typu kosiarki o zróżnicowanych parametrach technicznych, jak i z możliwością wyboru wyposażenia opcjonalnego. W tej grupie maszyn dostępne są konstrukcje z bocznym i centralnym zawieszeniem belki dyskowej. W przypadku pierwszej grupy maszyn oś zawieszenia belki dyskowej jest umieszczona z boku kosiarki. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim prostsza i tańsza konstrukcja. Wadą jest zaś nie zawsze zadowalająca jakość ścinania roślin na nierównych powierzchniach użytków zielonych. Jakość koszenia ulega pogarszaniu wraz ze zwiększającą się szerokością roboczych belek dyskowych. W maszynach z zawieszeniem centralnym, środek belki dyskowej jest połączony z ramą za pośrednictwem ramienia. Dzięki zastosowaniu tej konstrukcji masa belki dyskowej jest rozłożona równomiernie na boki. Taka budowa kosiarki pozwala zachować jednakowy nacisk na podłoże na całej szerokości roboczej belki dyskowej. Podstawową korzyścią takiej konstrukcji maszyny jest przede wszystkim mniejsze uszkadzanie darni. Podczas pracy, centralnie zawieszona belka dyskowa ma także możliwość dużo lepszego kopiowania nierówności na powierzchni użytków zielonych w porównaniu do zawieszenia bocznego. Tym samym centralne zawieszenie belki dyskowej, pomimo tego że jest droższe, będzie lepszym wyborem w przypadku nierównych powierzchni na użytkach zielonych oraz w maszynach z większymi szerokościami roboczymi. Na krajowym rynku dostępne np.: Claas, Fella, Krone, Kuhn, Kverneland, McHale, New Holland, Pöttinger, SIP czy Vicon. Pełną ofertę oraz charakterystykę techniczną kosiarek zarówno krajowych, jak i zagranicznych można sprawdzić na stronach internetowych firm produkujących te maszyny rolnicze lub ich przedstawicieli handlowych.

Kosiarki przyczepiane

Interesującą propozycję dla producentów dysponujących większymi powierzchniami użytków zielonych stanowią kosiarki przyczepiane, których szerokości robocze wynoszą od około 3,0 m do ponad 6,0 m. Ten rodzaj maszyn ma własne podwozie, co pozwala agregować je z ciągnikami o mniejszych mocach. Kosiarki są hydraulicznie przestawiane z położenia transportowego w robocze, bezpośrednio z kabiny operatora. Ich belki dyskowe mogą być wyposażone w specjalne, aktywne układy zawieszenia, które pozwalają na precyzyjne i płynne kopiowanie nierówności terenu w trzech płaszczyznach. Maszynę z ciągnikiem łączy długi dyszel, który jest połączony z cięgłami ciągnika za pomocą wahliwej belki, a z drugiej strony za pomocą centralnie zamontowanego na maszynie przegubu. Takie rozwiązanie podczas ciągłej jazdy, pozwala na bardzo sprawne zawracanie agregatu maszynowego w narożnikach obrysu pola – niemal w miejscu. Dyszel może być przestawiany hydrauliczne z dowolnej strony ciągnika, co daje możliwość koszenia po lewej lub prawej jego stronie i prowadzenia ciągnika podczas koszenia sposobem czółenkowym (koszenie od jednej strony pola). Kosiarki opcjonalnie mogą być doposażone w palcowe spulchniacze pokosu, zgniatacz walcowy lub napędzany hydraulicznie poprzeczny przenośnik taśmowy, który pozwala na układanie podwójnego pokosu. Przestawianie maszyn w różne tryby pracy, odbywa się z kabiny ciągnika z wykorzystaniem pulpitów sterujących. Tego typu maszyny mają jednak wyższą cenę w porównaniu do modeli zawieszanych na tylnym TUZ.

tekst i fot. prof. UPP, dr hab. inż. Ireneusz Kowalik

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 05/2023 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy