Wyjść naprzeciw potrzebom rolników

2024-07-02

W ostatnim tygodniu czerwca firma Claas zaprosiła dziennikarzy prasy branżowej, w tym również redakcję „Przedsiębiorcy Rolnego”, do znajdującego się w południowych Niemczech miasteczka Bad Saulgau, w którym funkcjonuje zakład produkujący maszyny zielonkowe.

Właśnie tutaj miała miejsce prezentacja trzech nowości marki Claas, które niebawem trafią na rynek. Są to prasoowijarka Rollant 630 RC Uniwrap, zestaw kosiarek Disco 9300 Direct Swather z przenośnikiem ślimakowym oraz przetrząsacze Volto z gigantycznym modelem 1500 T o szerokości aż 15 m.

Poza prezentacją stacjonarną i pokazami polowymi nowych maszyn zaproszeni dziennikarze mieli okazję zobaczyć fabrykę i zapoznać się z procesami produkcji maszyn do zbioru zielonek. Ponadto podczas spotkania w zakładzie specjaliści z Claas przedstawili plan rozwoju zakładu, który nazwano „ForageGO!”.

Zestaw dwóch kosiarek

Niemiecki producent wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, którzy są zainteresowani zakupem wydajnych zestawów kosiarek, ale bez kondycjonerów, opracował maszyny z odchylanymi ślimaki. W takie rozwiązania wyposażono Disco 9300 Direct Swather, czyli zestaw dwóch kosiarek tylnych o szerokości roboczej (z kosiarką przednią) wynoszącej 9,1 m. Zastosowanie przenośnika ślimakowego umożliwia zarówno łączenie pokosów, jak i szerokie ich przetrząsanie podczas koszenia nie tylko traw, ale również zboża przeznaczonego na kiszonkę.

Koncepcja ślimaków pochodzi z konstrukcji tych elementów, jakie są stosowane w przystawce Direct Disc sieczkarni samojezdnej Claas Jaguar. Konstrukcja ślimaka, jak zapewnia producent, została tak dopracowana, by zapewnić łagodny przepływ materiału. Zastosowanie ślimaka przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na moc ciągnika  (minimalne zapotrzebowanie wynosi 120 KM) oraz niższe zużycie paliwa. Jak wynika z analiz producenta, rozchód paliwa podczas koszenia może być niższy nawet o 40 proc. w porównaniu ze zużyciem ON z wykorzystaniem sprzętu o podobnej szerokości roboczej wyposażonym w kondycjoner.

Wspomniany zestaw ma możliwość centralnego odkładania pokosów, odkładania skoszonej masy w zagonie o szerokości 12 m po dwukrotnym przejeździe (18 m), koszenie z jednostronnym odkładaniem pokosu dla pracy przy krawędzi pola, jak również koszenie bez odkładania umożliwiające całkowite szerokie przetrząsanie dla efektywnego, szybkiego przesychania. Zlokalizowany u góry napęd ślimaka umożliwia hydrauliczne odchylanie ślimaka w dowolnym momencie. Ułatwia to sterowanie w technologii ISOBUS. Zestaw Claas Disco 9300 Direct Swather jest też dopuszczony do agregowania z ciągnikami o mocy ponad 400 KM.

Największy przetrząsacz

Dotychczas szerokość największej maszyny do przetrząsania dostępnej w ofercie firmy Claas wynosiła 13 m. Obecnie dzięki dołączeniu do oferty nowego modelu przetrząsacza ciągnionego szerokość przetrząsania wynosi aż 15 m. Właśnie taką szerokością roboczą  (dokładnie 15,1 m) dysponuje model Volto 1500 T. Warto dodać, że ofertę niemieckiego producenta w zakresie przetrząsaczy uzupełnia również nowy model Volto 1300 T o szerokości roboczej 13 m. Producent dołożył starań, aby połączyć stabilność maszyny z jej zwrotnością i zarazem prześwitem.

Nowe modele wyróżnia nowa rama, która w wariancie TS ma system kierowania nadążnego. Dzięki temu możliwe jest pokonywanie ciasnych zakrętów, a nawet manewrowanie na uwrociach bez podnoszenia wirników. Po podniesieniu ramy wirnika koła podwozia automatycznie ustawiają się dokładnie w kierunku jazdy.

Model Volto 1300 T/TS jest wyposażony w 12 wirników o średnicy 150 cm. Każdy z wirników ma sześć ramion z palcami. Wirniki zintegrowane są z belkami, hydraulicznie składanymi na czas transportu.  W modelu Volto 1500 T/TS zastosowano 14 wirników o tej samej średnicy i konstrukcji. Każdy z wirników posiada swoje własne koło podporowe, co zapewnia idealne prowadzenie na nierównościach pola. W konstrukcji wirników zastosowano koncepcję Max Spread, którą wyróżniają zakrzywione do tyłu pod kątem 29,3 st. dźwigary palców.

Kąt rozrzutu można regulować na karuzelach w zakresie od 12 do 16 st. bez użycia narzędzi. Znajdująca się po lewej stronie ramy podwozia korba umożliwia centralną regulację wysokości zgrabiania. Całkowicie przeprojektowane sprzęgło palcowe Permalink HD i modułowe, wypełnione olejem napędy wirników to cechy wyróżniające nowe modele maszyn Volto.

Prędkość wału zwiększono o 50 proc., po to aby zmniejszyć moment obrotowy na wałach napędowych. Jednocześnie sprzęgła palcowe zostały wzmocnione i wyposażone w nowe, większe łożyska. Tak jak poprzednio umożliwiają one złożenie o 180 st. z pełnym przeniesieniem mocy. Ponadto wirniki otrzymały nowe, hermetyczne napędy, co wydłuża okresy międzyobsługowe do kilku lat. Warto podkreślić, że podczas pokazu polowego przetrząsacz Volto był zintegrowany również z autonomicznym pojazdem AgXeed.

Zmieniona prasoowijarka

Podczas pokazu w Bad Saulgau firma Claas zaprezentowała nowy model prasoowijarki Rollant 630 RC Uniwrap, który zyskał kilka ważnych modyfikacji i uzupełni aktualną ofertę produktową. Maszynę wyposażono w nowej generacji podbieracz Multiflow o szerokości roboczej 2,10 m (szerokość zgrabiania DIN 1,90 m), którego konstrukcja umożliwia swobodny i jednorodny przepływ materiału przy mniejszych stratach. Standardowo podbieracz jest wyposażony w cztery belki zębów sterowane krzywką. Opcjonalnie dostępny jest 5-rzędowy podbieracz HD zapewniający wyższą wydajność podbierania przy jeszcze większych prędkościach jazdy. Jak zapewnia producent, poprzez zmianę toru krzywkowego nowy podbieracz wyróżnia mniejsze o ok. 20 proc. zapotrzebowanie na moc w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami.

Ciekawostką w konstrukcji podbieracza są listwy zgarniacza wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego. Są one lekkie i bardzo elastyczne, a ich wymiana jest łatwa i szybka.

Zmiany dotyczą również układów napędowych. Zamiast czterech łańcuchów napędowych zastosowano trzy smarowane w kilku punktach. Zastosowano przy tym masywniejsze elementy i zwiększono kąt opasania kół zębatych, co ma zagwarantować zwiększoną trwałość i możliwość przenoszenia większych obciążeń.

W konstrukcji prasy zastosowano belkę tnącą z 17 nożami, które umożliwiają długość cięcia wynoszącą 63 mm. Dostępna jest też belka tnąca z 25 nożami (długość cięcia 44 mm). Grupy noży (17/9/8/0 lub 25/13/12/0) można aktywować elektrohydraulicznie z poziomu kabiny traktorzysty. Wszystkie noże są indywidualnie zabezpieczone i można je hydraulicznie załączać lub chować centralnie.

Imponujące zamierzenia

„ForageGo!” – taką nazwę ma plan rozwoju zakładu w Bad Saulgau, który przedstawiono podczas konferencji prasowej. Do 2025 r. w infrastrukturę zakładów i obiekty produkcyjne zostanie zainwestowanych ponad 50 mln euro. Obecnie w budowie jest nowe centrum logistyczne o łącznej powierzchni 9500 m kw., które usprawni procesy produkcyjne. Nowa powierzchnia logistyczna będzie zbudowana w standardzie efektywności energetycznej KFW 40. Dodatkowo cały dach pokryty zostanie panelem fotowoltaicznym o mocy 950 kW.

W ramach ForageGO! zmodernizowano infrastrukturę zakładu i zainstalowano zoptymalizowane pod kątem przepływu układy montażowe. Modernizacja infrastruktury technicznej i budowa centrum logistycznego mają na celu zwiększenie mocy przerobowych zakładu.

tekst i fot. Jacek Skudlarski

Artykuł ukazał się w wydaniu 07/2024 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy