Zielone Pola przyciągały jak magnes

2023-10-19

Firma Osadkowski zorganizowała kolejny cykl spotkań polowych – Zielone Pola 2023. Tym razem tematem przewodnim była uprawa kukurydzy, co oznaczało dla rolników sporą dawkę wiedzy i możliwość wymiany doświadczeń.

W 14 lokalizacjach demonstracyjnych w trakcie wystąpień ekspertów i prezentacji polowych przedstawiono podsumowanie przebiegu sezonu wegetacyjnego, dobór odmian kukurydzy pod względem najważniejszych cech i kierunków użytkowania, a także efekty stosowanych rozwiązań oraz technologii ochrony, nawożenia i wsparcia rozwoju kukurydzy.

Eksperci firmy Osadkowski przybliżyli trendy hodowlane i agrotechniczne w uprawie kukurydzy oraz ocenili sytuację na rynku płodów rolnych i nawozów. Przedstawili również nowości w ofercie firmy, jedną z nich jest odmiana ES SKYTOWER (FAO 250). To odmiana z przeznaczeniem na kiszonkę o rekordowych plonach suchej i świeżej masy potwierdzonych badaniami COBORU. – Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy w Szepietowie najwięcej osób było zainteresowanych właśnie tą odmianą. Dlaczego? Od razu rzuca się w oczy szczególnie w tym układzie, gdzie mamy kilkadziesiąt odmian i jedna góruje nad innymi – mówił Marcin Kaczmarek, dyrektor Działu Doradztwa i Rozwoju Osadkowski SA. – To odmiana polecana na kiszonkę, topowa, jeśli chodzi o masę. Jeśli klient chce zapełnić silos szybko i efektywnie, taką kiszonką
może się posłużyć. Wczesność umożliwia uprawę na terenie całej Polski. Rośliny są bardzo mocno ulistnione o ponadnormatywnej wysokości. Kierunkiem, jaki lansujemy, jeśli chodzi o tę odmianę, jest biogaz – zaznaczył ekspert.

Kolejną nowością w ofercie firmy jest odmiana na kiszonkę SM BARD (FAO 250-260) o bardzo wysokim
plonie suchej, świeżej masy i bogatym ulistnieniu. Cechuje ją tolerancja na zmienność glebową i słabsze stanowiska. Przedstawiciele firmy Osadkowski polecali tę odmianę na paszę dla stad o dużej wydajności
mleka i mięsa. Zaprezentowano również technologię kompleksowego wsparcia wzrostu i rozwoju
kukurydzy „Don’t Stop Growing”. Ma ona na celu budowanie potencjału plonotwórczego oraz jego utrzymanie w okresie wegetacji. Jest dopasowana do potrzeb rozwojowych i odpornościowych poszczególnych upraw, działa efektywnie w kluczowych dla ich wzrostu fazach. Efektem ma być zbliżenie się do genetycznych możliwości plonowania różnych gatunków.

Fot_Magdalena Kowalczyk

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy