Zmiana warty w KOWR

2024-02-02

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przeżywa największe roszady kadrowe od momentu powstania. To efekt zmian następujących po wyborach parlamentarnych.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, minister rolnictwa Czesław Siekierski zawnioskował do premiera Donalda Tuska o zmianę na fotelu dyrektora generalnego KOWR na początku roku. 10 stycznia nowym szefem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa został Henryk Smolarz, działacz PSL z woj. lubelskiego.

Polityczne doświadczenia

Nowy dyrektor generalny KOWR ma za sobą staż parlamentarny (był posłem V i VII kadencji – 2005-2007 i 2007-2011). Poza tym – jak możemy przeczytać w oficjalnej biografii jest „menadżerem z wieloletnim doświadczeniem w administracji centralnej, samorządowej i biznesie”. Jest absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Lublinie (1994 r.), na której to uczelni uzyskał stopień doktora nauk rolniczych. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej i zarządzania projektami na UMCS w Lublinie. W przeszłości był m.in. zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, a także wiceprezesem Agencji Rynku Rolnego, prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (w latach 2008-2011), a także dyrektorem Regionalnego Centrum Energii.

Warto odnotować, że  Henryk Smolarz w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych bez powodzenia startował z listy Trzeciej Drogi w okręgu nr 6 (Lublin), gdzie uzyskał 5536 głosów. Tuż przed objęciem stanowiska w centrali KOWR był zastępcą wójta gminy Niemce w powiecie lubelskim. Wiele lat wcześniej (od 2002 do 2005 r.) był wójtem tej samej gminy.

Zastępcy z przeszłością

17 stycznia KOWR poinformował o powołanie na stanowisko zastępców dyrektora generalnego KOWR Leszka Iwaniuka oraz Lucjana Zwolaka. Obaj panowie są znani w środowisku rolniczym od lat. Lucjana Zwolaka jest absolwentem Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. W latach 1986-2004 pracował w przedsiębiorstwach prywatnych jako radca prawny. W 2004 r. został radcą prawnym w Ministerstwie Skarbu. Następnie pełnił funkcje kierownicze w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W latach 2006-2008 był radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Następnie w latach 2008-2016 w Agencji Rynku Rolnego był dyrektorem Biura Prawno-Organizacyjnego, p.o. prezesa i wiceprezesa ARR. W latach 2016-2023 prowadził własną działalność radcy prawnego.

Krzysztof Zacharuk

fot. KOWR

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 02/2024 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy