Przyczepy w rozmiarze XXL

2019-08-01

Wysoka skala towarowej produkcji pociąga za sobą zapotrzebowanie na wydajne przyczepy transportowe. Jak wynika z danych statystycznych, najpopularniejszą grupą przyczep rolniczych są te o ładowności 14-16 t.

Rynek przyczep rolniczych w Polsce jest zdominowany przez rodzimych producentów. Dotyczy to także najpopularniejszego segmentu tych maszyn, jakimi są przyczepy o ładowności 14-16 t. W tej gamie rolnicy najczęściej wybierają markę Pronar. Do innych firm, które mogą poszczycić się dobrymi wynikami sprzedaży w tej kategorii przyczep należą: Wielton, Metaltech, Zasław i Metal-Fach. Duże przyczepy są dostępne także w ofercie innych producentów, jednakże popyt na nie jest zdecydowanie mniejszy niż ma to miejsce w przypadku liderów rynkowych.

Pronar

Firma Pronar z siedzibą w Narwi w segmencie przyczep rolniczych o ładowności 14-16 t oferuje zarówno maszyny burtowe, jak i skorupowe. Oba rodzaje są oparte na podwoziu typu tandem. Pronar oferuje także trzyosiową przyczepę burtową T 780 o ładowności 16 t (pojemność ładunkowa 26 m3). Jest ona przeznaczona do przewozu płodów rolnych, zielonek i europalet.

Inną propozycją producenta z Narwi są burtowe przyczepy tandemowe T 683 o ładowności 15 t. Są one wykorzystywane do przewozu każdego rodzaju materiałów sypkich, europalet i paszy w balotach. Wysokość ścian skrzyni wynosi 800 mm + 600 mm nadstawy. Konstrukcja przyczepy umożliwia trójstronny wywrót skrzyni ładunkowej. Dostęp do niej ułatwiają drabinka i stopnie burtowe (w standardzie). Opcjonalne jest dostępny balkon na ścianie przedniej do obsługi plandeki. Oprócz wersji bazowej przyczepy T 683 producent oferuje modele z dodatkowymi opcjami. W wersji P ściany przyczepy wykonano z wytrzymałej sklejki wodoodpornej, osadzonej w specjalnych aluminiowych profilach. W przyczepie T683 w wersji H zastosowano hydraulicznie unoszoną boczną ścianą bez środkowego słupka, co daje swobodny dostęp do powierzchni ładunkowej. W konstrukcji T683U zastosowano wymienne uszczelki z mikrogumy, dzięki którym można transportować materiały o małej granulacji jak np. rzepak.

W grupie przyczep skorupowych o ładowności 14-16 t Pronar oferuje sześć modeli. Jednym z nich jest przyczepa T669 o ładowności 14,3 t dostępna także w dwóch wersjach (T669/1 i T669/2). W pierwszej opcji konstrukcja przyczepy umożliwia wywrót jednostronny (do tyłu). W wariancie T669/1 możliwy jest dwustronny wywrót (do tyłu i na bok), zaś w przyczepie T669/2 wywrót trójstronny (do tyłu i na dwa boki). Każda z przyczep w standardzie jest wyposażona w hydraulicznie unoszoną tylną klapę, drabinkę i schodki wewnątrz skrzyni. Opcjonalnie producent oferuje m.in. balkon do nadstaw oraz plandekę ze stelażem z centralnie odkładaną rurą. Skrzynia przyczepy wykonana jest ze ścian o wysokości 1200 mm oraz nadstaw (580 mm) dostępnych w standardzie. Mogą one być zamienione na nadstawy o wysokości 1000 mm.

Producent z Narwi oferuje także przyczepy skorupowe o ładowności 15,8 t (T669XL) i 16 t (T700M). W pierwszym modelu skrzynia jest zbudowana z jednolitych ścian o wysokości 1750 mm. W przyczepie T700M zastosowano ściany o wysokości 1500 mm i nadstawy 800 mm. Oba modele mają jednostronny wywrót skrzyni. Producent oferuje podobne wyposażenie standardowe i opcjonalne jak we wcześniej omawianych modelach.

Wielton

W grupie przyczep o ładowności 14-16 t w ofercie producenta z Wielunia są dostępne przyczepy skrzyniowe oparte na podwoziu dwuosiowym oraz na podwoziu tandem, jak też przyczepy skorupowe. W gamie maszyn dwuosiowych jest w ofercie 14-tonowa skrzyniowa przyczepa PRS-2/W14, przeznaczona do transportu płodów rolnych, w tym materiałów sypkich. Konstrukcja umożliwia trójstronny wysyp. Producent w tym modelu oferuje burty pełne lub z kłonicą. W serii PRS jest dostępna przyczepa PRS-2/W14D z burtami otwieranymi na bok. Wysokość skrzyni z nadstawką wynosi 1400 mm, w wyniku czego kubatura przyczepy wynosi 17,4 m³. Doposażeniem przyczep są m.in. schodki, balkon, składana plandeka oraz zaczepy umożliwiające agregowanie drugiej przyczepy.

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 08/2019 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

dr inż. Jacek Skudlarski
Fot. firmowe

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy