Ustawa o nawozach i nawożeniu

2020-05-15

12 maja senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do ustawy o nawozach i nawożeniu. Ustawa wdraża unijne rozporządzenia do polskiego prawa. Wiceminister rolnictwa Jan Białkowski poinformował, że unijne przepisy nakładają na państwa członkowskie obowiązek wyznaczenia organu notyfikującego, który będzie odpowiadał za opracowanie i stosowanie procedur oceny i notyfikowania jednostek oceniających zgodność produktów nawozowych UE oraz do monitorowania jednostek notyfikowanych.

Zmiana przepisów dotyczy przeniesienia nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu nawozów, produktów oznaczonych znakiem „Nawóz WE” i środków wspomagających uprawę roślin z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Aktualnie PIORiN sprawuje nadzór nad zdrowiem roślin i kontroluje obrót środkami ich ochrony oraz stosowaniem tych środków. Dlatego, by zapewnić pełną ochronę zdrowia roślin i zapobiec ewentualnym zagrożeniom związanym z wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę, powierzono PIORiN również nadzór nad nawozami. Nie przewidziano na to dodatkowych pieniędzy.

Przepisy dotyczące przejęcia kompetencji przez PIORiN wejdą w życie 1 lipca br. A od 1 sierpnia 2021 r. nie będzie można stosować mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Ograniczanie emisji amoniaku do atmosfery jest zgodne z propozycją KE dotyczącą Europejskiego Zielonego Ładu. Nawozy zawierające inhibitor działają dłużej, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin, ogranicza koszty nawożenia oraz liczbę zabiegów.

(Fem)

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy