Chcą rozmawiać o szansach i wyzwaniach

2023-12-05

Tym razem nie w Bydgoszczy, ale w Żninie odbędzie się kolejna edycja najważniejszej imprezy adresowanej do gospodarstw towarowych w Polsce. 9. edycja Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu (EKMA) od lat przyciąga nie tylko rolników, naukowców, ale również dziennikarzy i polityków, którzy wspólnie omawiają najbardziej palące kwestie dotyczące polskiego i europejskiego sektora rolno-spożywczego.

Najbliższa edycja odbędzie się 22 lutego 2024 r. w niesamowitej Cukrowni Żnin – odrestaurowanej byłej fabryce, która kiedyś związana była z rolnictwem i przetwórstwem spożywczym, a dziś jest centrum konferencyjno-wypoczynkowym łączącym tradycję z nowoczesnością – mówi Łukasz Gapa, dyrektor biura Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w Bydgoszczy. ZPDiWR, wspólnie z Polską Federacją Rolną (PFR) organizuje kongres.

Udział w EKMA jest bezpłatny, a całe wydarzenie odbywać się będzie w formule hybrydowej – stacjonarnie i online po wcześniejszej rejestracji. – Dzięki temu każdy, dla kogo przyszłość polskiego rolnictwa jest ważna, będzie mógł wziąć w nim udział – tłumaczy Gapa.

Odnaleźć się w sytuacji

W tym roku EKMA zostanie w dużej mierze poświęcona przede wszystkim wpływowi wojny w Ukrainie na rynki, a także eksportowi sektora rolno-spożywczego, biologizacji, cyfryzacji i mechanizacji rolnictwa. Kongres, na który będzie składało się pięć debat tematycznych, potrwa ok. 8 godzin (w trakcie przewidziano przerwy na networking). – Porozmawiamy o wyzwaniach polskich rolników związanych ze zmianami klimatycznymi i z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego. Pokażemy możliwości, jakie daje rolnictwo regeneratywne, a także właściwa integracja polskiego środowiska rolniczego w ramach istniejącej struktury agrarnej – zaznacza Mariusz Olejnik, prezes zarządu Polskiej Federacji Rolnej. – Postaramy się także znaleźć odpowiedź na pytanie, jak utrzymać się na rynku i osiągać stabilne zyski, produkując wysokiej jakości żywność, która równocześnie będzie dostępna dla konsumenta – dodaje Roman Wiatrowski, prezes zarządu Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w Bydgoszczy.

Organizatorzy zwracają uwagę, że eksperci, którzy wezmą udział w spotkaniach, to praktycy z wieloletnim doświadczeniem, a także liderzy i przedstawiciele największych światowych marek. Patronem medialnym wydarzenia jest miesięcznik „Przedsiębiorca Rolny”, a także multiportal Agropolska.pl.

Wnioski dla polityków

Łukasz Gapa przyznaje z przekąsem, że część konferencji tematycznych kończy się bez sensownych konkluzji. – My podchodzimy do wydarzenia bardzo poważnie. Naszym celem nie jest spotkanie się dla samego spotkania i podyskutowanie na wspólny temat czy ponarzekanie. Chcemy mieć realny wpływ na przyszłość polskiego sektora rolno-spożywczego. Wiemy jednak, że zależy ona od rządzących. Dlatego wszystkie wnioski wypracowane w trakcie debat i spotkań przekażemy politykom – zapowiada Gapa. Mariusz Olejnik podkreśla z kolei, że Polska Federacja Rolna jest otwarta na dialog z przedstawicielami rządu. – Chcemy, aby mogli oni usłyszeć głos tych, którzy są nie tylko świetnymi teoretykami, ale przede wszystkim doświadczonymi praktykami i o rolnictwie wiedzą najwięcej. Właśnie po to organizujemy kolejną edycję EKMA – zaznacza Olejnik.

Krzysztof Zacharuk

Swój udział w 9. edycji Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu można rejestrować na stronie kongresagrobiznesu.pl. Impreza jest bezpłatna i będzie miała formę hybrydową, tj. oprócz obserwowania wydarzenia w Żninie 22 lutego będzie można oglądać kongres w internecie (transmisja za pośrednictwem YouTube).

Artykuł ukazał się w wydaniu 12/2023 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy