Nieformalne obrady zwieńczyły prezydencję
2025-07-07
Kierowanie pracami ministrów na pięciu posiedzeniach Rady UE do spraw rolnictwa, kontynuacja rozmów o uproszczeniach we Wspólnej Polityce Rolnej, budżecie rolnym w kolejnej perspektywie finansowej, relacjach z Ukrainą oraz państwami grupy Mercosur. Do tego ciągła walka z rozprzestrzeniającymi się chorobami zwierząt gospodarskich. Mijająca polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej była okresem wyzwań, szans, ale też co rusz pojawiających się problemów.
Miłym przerywnikiem dla tych wydarzeń i przywilejem kraju sprawującego prezydencję był nieformalny szczyt ministrów rolnictwa w Polsce. Przedstawiciele resortów z krajów członkowskich, agend pomocniczych UE (np. DG Agri, COPA, COGECA) oraz komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen przybyli nad Wisłę na obrady zorganizowane 17 czerwca na terenie Cytadeli Warszawskiej. Poświęcono je wyzwaniom demograficznym w rolnictwie.
Polska w okresie swojego członkostwa w Unii Europejskiej zorganizowała nieformalny szczyt ministrów rolnictwa po raz drugi. We wrześniu 2011 r. europejskich decydentów gościła stolica Dolnego Śląska, Wrocław. Tym razem nasza prezydencja zaprosiła gości na „bieżące konsultacje” do Warszawy. Stwierdzenie to dobrze oddaje charakter pobytu ministrów w naszym kraju. Nieformalny szczyt różni się od formalnego brakiem określonej agendy, formalnych dokumentów i oficjalnych decyzji. Było to spotkanie organizujące współpracę, przeprowadzone w swobodnej atmosferze i bez presji na osiąganie konkretnych ustaleń. Obrady poprzedziła wizyta studyjna z udziałem międzynarodowej prasy w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach zorganizowana dzień wcześniej.
Na początku degustacje w Skierniewicach
Skierniewicki instytut ma status Państwowego Instytutu Badawczego. Przed gośćmi z różnych zakątków Europy swe podwoje otworzył szeroko. Słowo wprowadzające wygłosiła dyrektor Dorota Konopacka opowiadając o historii, bieżącej działalności i znaczeniu tej jednostki dla rozwoju krajowej bioróżnorodności i badań nad przetwórstwem owoców i warzyw. Uczestnicy study touru mieli okazję obejrzeć bogatą infrastrukturę, prowadzone tam badania i doświadczenia wykonywane z udziałem surowców rolnych hodowanych w pobliskim sadzie w Dąbrowicach. Jego zwiedzanie było głównym punktem wizyty studyjnej, a ministrowie rolnictwa mogli skosztować pysznych soków z miejscowych owoców. Na miejscu odbywały się ponadto prezentacje innowacyjnych rozwiązań ułatwiających praktyki ogrodnicze, w tym zbiory. Zainteresowaniem cieszył się np. prototyp maszyny zbierającej jabłka oparty na systemie kamer i czujników aktywowanych przy zbliżeniu do drzewek. – Wybraliśmy Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, ponieważ ogrodnictwo to ważny sektor z wielkim dorobkiem, a my mamy czym się pochwalić. Skierniewice nie bez powodu są nazywane ogrodniczą stolicą Polski. To właśnie tutaj jest kolebka wielkich naukowców i badaczy pracujących na rzecz innowacji i postępu w sektorze produkcji owoców i warzyw – uzasadniał wybór miejsca na przywitanie gości minister rolnictwa Czesław Siekierski.
Michał Fedusio, PR
fot. MRiRW
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 07/2025 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”
Komentarze
Brak komentarzy