Pługi na duże areały
2020-12-01
W ofercie pługów dla polskich rolników dominują te czteroskibowe. Ale producenci nie zapominają o gospodarstwach wielkoobszarowych i proponują im narzędzia o większej liczbie korpusów.
Grégoire Besson
jest czołowym producentem półzawieszanych pługów obracalnych. Francuska firma znana jest z rekordów Guinnessa ustanowionych w orce 24-godzinnej. Jeden z nich został pobity 20-skibowym pługiem, który skonstruowano specjalnie na potrzeby ustanowienia tego rekordu. Wtedy w ciągu doby zaorano 321 ha. Pług ten został kupiony przez polskiego rolnika i trafił do 1200-hektarowego gospodarstwa na Podlasiu.
Oferta największych pługów francuskiego producenta obejmuje dwie wersje serii Voyager (S i C). W wersji S znajdziemy półzawieszane narzędzia jednokołowe proponowane na mniejsze pola lub działki o zróżnicowanych kształtach. Największy w tej serii pług ma dziewięć korpusów. Szerokość robocza narzędzia wynosi 4,5 m. Szerokość pierwszego korpusu jest regulowana hydraulicznie. Rama pługów w wersji S ma przekrój kwadratowy i wymiary 180 x 180 mm. Zapotrzebowanie na moc największego modelu wynosi 400 KM.
Szersze pługi dostępne są w wersji C. Największy ma 14 korpusów i wymaga ciągnika o mocy 600 KM. Pługi te oferowane są z myślą o ciągnikach przegubowych i gąsienicowych, które nie mają tylnego TUZ. Narzędzia oparte są na łamanym wózku ze skrętnymi kołami. Nadają się przede wszystkim na pofałdowane pola. Dostępne są zarówno w wersji do pracy jedną stroną kół ciągnika w bruździe, jak i wszystkimi kołami po caliźnie, czyli on-land.
Producent oferuje do pługów sterowanie elektroniczne, pozwalające zaprogramować odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi czynnościami: przesunięciem bocznym, podnoszeniem wózka (także ramy tylnej). Na uwrociu pola po naciśnięciu jednego przycisku wszystkie te czynności w odpowiedniej kolejności wykonywane są automatycznie.
Kuhn
proponuje dla wielkoobszarowych gospodarstw rolnych pługi z serii Challenger. W tej gamie dostępne są modele mające od siedmiu do 12 korpusów z zabezpieczeniem śrubowym „T” lub hydraulicznym non-stop „NSH”. Narzędzia są przystosowane do pracy z ciągnikami o mocy 200-500 KM. Pługi Challenger wyróżnia konstrukcja składająca się z trzech modułów: przedniej i tylnej ramy oraz dodatkowego korpusu (korpusów). Rama pługa ma kwadratowy przekrój o wymiarach 220 x 220 mm. Regulacja przegubu ramy odbywa się hydraulicznie i jest przeprowadzana z kabiny ciągnika. Pługi oparte są na dwukołowym wózku. Dodatkowym wyposażeniem jest tylne koło podporowe z amortyzatorem. Opcjonalnie narzędzia mogą być wyposażone w hydrauliczną regulację punktu ciągu z dużym zakresem, która umożliwia dostosowanie pługa z kabiny ciągnika do każdego rozstawu kół. Szeroki zakres regulacji punktu ciągu umożliwia wyciągnięcie pierwszego korpusu w bardzo trudnych warunkach roboczych. Pługi Challenger pozwalają również na wykonanie orki po caliźnie. Zmiana szerokości pierwszej skiby odbywa się hydraulicznie, można też zmienić szerokość roboczą korpusów w zakresie 35, 45 i 55 cm. Dodatkowym wyposażeniem jest system Varibar pozwalający regulować nacisk na dłuto lemiesza z kabiny ciągnika.
Inną propozycją firmy Kuhn dla dużych gospodarstw są pługi Vari-Challenger wyposażone w siedem do 10 korpusów, przystosowane do pracy z ciągnikami o mocy 170-450 KM. Pługi mogą pracować zarówno w bruździe, jak i na caliźnie. Przednia i tylna rama są ze sobą połączone przegubem na poziomie wózka, co sprawia, że wszystkie korpusy pracują na jednakowej głębokości. Stabilność pługa zapewnia wózek o szerokości 2,40 m. Regulacja pierwszej skiby i płynna zmiana szerokości roboczej przeprowadzane są hydraulicznie. Standardowo pługi tej serii wyposażono w terminal sterujący.
Kverneland
ma w ofercie cztery serie pługów półzawieszanych, z których największe modele mają osiem, dziewięć i 12 korpusów. Największy model reprezentuje serię PW/RW. Standardowo pługi tej serii umożliwiają orkę w tzw. bruździe. Opcjonalnie dostępna jest orka, podczas której ciągnik porusza się po caliźnie. W tej gamie narzędzi korpusy pługów są zabezpieczone śrubowo (wersja RW) lub resorowo (PW). Ramy modeli, w których jest siedem, osiem i dziewięć korpusów mają przekrój prostokątny 120 x 200 mm. Natomiast w modelach z 10 i 12 korpusami zastosowano ramy kwadratowe (200 x 200 mm).
W pługach dostępna jest skokowa regulacja szerokości orki lub płynna hydrauliczna z możliwością zmiany w czasie orki – system Variomat. W tym systemie płynna regulacja szerokości orki odbywa się w zakresie od 30 do 50 cm na korpus. Można nią sterować za pomocą za terminala. Dostępne jest też sterowanie w standardzie Isobus z wykorzystaniem terminala IsoMatch Tellus. Dzięki nim funkcje związane z ustawieniem orki jak i przygotowaniem pługa do pracy operator wykonuje bez wychodzenia z kabiny traktora. W modelach z hydraulicznym systemem Variomat dostępna jest funkcja FurrowControl, działająca w oparciu o system jazdy równoległej GPS. Dzięki niej pług automatycznie zmienia szerokość roboczą, tak aby po przejeździe bruzda pozostała prosta.
Lemken
proponuje właścicielom wielkoobszarowych gospodarstw pługi serii Titan 18, dostępne w wersji z mechaniczną (manualnie 4-stopniowo) i hydrauliczną regulacją szerokości roboczej. Są one przeznaczone do orki w wersji on-land wyłącznie blisko bruzdy. Największy model ma 12 korpusów. Szerokość robocza na jeden korpus jest zmieniana od 33 do 50 cm. Rama ma profil kwadratowy o wymiarach 180 x 180 x 10 mm. Prześwit pod ramą wynosi 80 cm. Pługi Titan podczas pracy opierają się na dwukołowym wózku oraz tylnym kole podporowym. Narzędzia występują też ze sterowaniem w pełni elektrohydraulicznym, z wykorzystaniem terminala Isobus, którego funkcje obejmują także elektroniczną kontrolę obrotu.
Amazone
wraz z przejęciem fabryki pługów Vogel&Noot rozbudowała swoją ofertę o pługi obracalne. Największym modelem jest pług Hektor z ośmioma korpusami i mechaniczną regulacją szerokości roboczej od 38 do 50 cm. Kręgosłupem pługa jest kwadratowa rama o wymiarach 150 x 150 mm i grubości 12 mm. Prześwit pod ramą wynosi 82 cm. Jako zabezpieczenie korpusów producent oferuje sworznie ścinalne i hydrauliczne zabezpieczenie przed kamieniami non-stop. Konstrukcja pługów oparta jest na jednym kole podporowym. Do pługów niemiecki producent oferuje aż osiem rodzajów odkładnic, w tym ażurowe. Zapotrzebowanie na moc największego modelu wynosi 360 KM.
Cały tekst można przeczytać w grudniowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”
(JS)
Fot. firmowa
Komentarze
Brak komentarzy