POLPIG protestuje

2020-12-07

Hodowcy trzody chlewnej mają uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR.

Uwagi dotyczą sposobu naliczania pomocy dla rolników, którzy hodują świnie na obszarach objętych ograniczeniami, ponieważ – ich zdaniem – ceny świń przyjęte w projekcie są nieadekwatne do strat związanych z ASF. KZP-PTCH POLPIG podkreśla, że wielu producentów świń od kilku lat produkuje w strefie niebieskiej i czerwonej. „Przyjęcie w wyliczeniach cen z tych stref w porównaniu do tych, które obowiązywały tam w poprzednich latach, nie odzwierciedla strat w związku z odbywającą się tam produkcją tuczników” – czytamy w komunikacie związku. Sposób obliczenia kwoty pomocy zaproponowany w projekcie rozporządzenia faworyzuje producentów, którzy ograniczyli produkcję w okresie od IV kwartału 2019 r. do III kwartału 2020 r. Producenci, którzy w tym samym okresie powiększyli produkcję – zdaniem związku – uzyskają pomoc nieadekwatną do poniesionych strat. Ponadto rolnicy, którzy w tym czasie rozpoczęli produkcję świń, w ogóle nie uzyskają pomocy finansowej.

„Aby uniknąć powyższych niedoskonałości przy naliczaniu pomocy proponujemy przyjąć ceny sprzedaży producenta ze stref czerwonej/niebieskiej w porównaniu do cen skupu ze strefy białej w tym samym okresie. Cenę ze strefy białej można przyjąć jako średnią cenę klasy E publikowaną przez ZSRiR dla rzeźni ubijających tuczniki ze strefy białej” – proponuje KZP-PTCH POLPIG w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Związek zwraca również uwagę na fakt, że pomoc dotycząca Covid-19 została przyznana rolnikom w całym kraju ze względu na lockdown i nie miała nic wspólnego z produkcją świń w strefach ASF. W związku z tym ten punkt powinien być wykreślony z rozporządzenia.

„Jeżeli przyjąć zaproponowany przez POLPIG sposób naliczania pomocy (bez odliczenia Covid-19) łączna kwota pomocy powinna być powiększona 2,6 razy do 137 mln zł” – czytamy w komunikacie związku.

Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH POLPIG uważa również, że zaproponowany termin składania wniosków do 27 listopada jest zbyt krótki ze względu na utrudnienia wynikające z pandemii Covid-19. Dlatego proponuje jego wydłużenie do 15 grudnia.

(Fem)

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy