Widmo likwidacji nowoczesnego gospodarstwa

2025-01-03

Magazyn zbożowy w Goli koło Gostynia należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska decyzją władz regionalnego oddziału KOWR ma zostać rozebrany, a ziemie przekazane do krajowego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Władze spółki wskazują na brak zrozumienia dla wagi tej inwestycji dla rozwoju gospodarczego regionu a Polska Federacja Rolna apeluje o zmianę polityki przejmowania gruntów dzierżawnych przekazywanych do KOWR.

Baza magazynowa w Goli w woj. wielkopolskim składa się z 12 silosów przeznaczonych do przechowywania 15 600 ton zboża, suszarni i czyszczalni z pełną infrastrukturą załadunkową. Brak wiążącej decyzji KOWR, związanej z przyszłością tego obiektu, przybliża obecnych właścicieli do podjęcia dramatycznej dla nich decyzji o jego rozbiórce (z uwagi na konieczność zwrotu ziemi w stanie, w jakim została wydzierżawiona 25 lat temu).

Spółki z Grupy Top Farms proponują urzędnikom utworzenie odpowiednio dużych OPR-ów, które umożliwiłyby kontynuację produkcji z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.

Nie mamy żadnej wiążącej decyzji z KOWR w kwestii rozliczenia nakładów, ani warunków na jakich KOWR zamierza ewentualnie utworzyć OPR-y, czyli ośrodki produkcji rolnej. Pozostało kilka miesięcy do wygaśnięcia umów dzierżawy, przed nami nowy sezon, a my nadal nie wiemy, czy możemy planować uprawy i gdzie oraz czy dokonywać rozbiórki obiektów wybudowanych na gruntach dzierżawionych dotąd przez Grupę. Brak konstruktywnych decyzji KOWR naraża Spółki Top Farms na straty  – podkreśla Tomasz Zdziebkowski, prezes zarządu Grupy Top Farms.

Gospodarstwa do likwidacji?

Demontaż infrastruktury w Goli oznaczać będzie likwidację dużego nowoczesnego gospodarstwa, jednego z większych lokalnych pracodawców. A to niestety nie jedyny taki przypadek. W obliczu trudnych decyzji o likwidacji funkcjonujących obiektów infrastruktury rolnej stoi wiele gospodarstw przemysłowych w Polsce. Polska Federacja Rolna wystąpiła więc z apelem o podjęcie pilnych działań w kwestii zmiany polityki przejmowania gruntów dzierżawnych za pośrednictwem KOWR.

Likwidowane są gospodarstwa, w których odbywa się nowoczesna, opłacalna produkcja rolna. Jednocześnie poszukuje się nowych inwestycji w polskie rolnictwo i jego rozwój, żeby tworzyć nowe obiekty tej samej funkcjonalności, co obiekty zlikwidowane. Niestety, w wielu przypadkach ze strony KOWR i jego ośrodków terenowych brakuje konstruktywnego dialogu z dużymi gospodarstwami, co jest konieczne, aby zachować wypracowane przez pokolenia dobra i miejsca pracy  – czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego przez Grzegorza Brodziaka, prezesa Polskiej Federacji Rolnej.

Więcej szczegółów w styczniowym wydaniu miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”.

Magdalena Kowalczyk

Źródło: Newseria Biznes, Polska Federacja Rolna, materiały prasowe

fot. Top Farms Group

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy