Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy zmiana na stanowisku ministra rolnictwa jest korzystna dla producentów rolnych?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Prosięta piją z kubków

2017-07-23

Prosięta piją z kubków

Hodowcy coraz chętniej korzystają z automatycznego systemu żywienia prosiąt. Nowością na rynku jest system kubkowy (cupsy), zapewniający wyższą wagę odsadzeniową oraz większy współczynnik przeżywalności, a przy tym szybką obsługę.

Automatyczny system karmienia zapewnia m.in.:

- zawsze świeże mleko;

- nieograniczony dostęp do pokarmu – prosięta jedzą, kiedy chcą;

- wsparcie przy odchowie bez lochy – nie wymaga dużych nakładów pracy.

- System automatycznego dokarmiania prosiąt składa się ze zbiornika, który napełnia się preparatem mlekozastępczym, instalacji prowadzącej ze zbiornikach do kubków (misek), znajdujących się w kojcach porodowych. Kubki mają smoczki, z których podczas ssania przez prosię wydostaje się preparat. System sprawia, że prosięta pobierają więcej preparatu mlekozastępczego, w związku z czym szybciej przyrastają – mówi Marcin Forkajm z firmy De Heus. – Główna korzyść to szybka obsługa i większa waga odsadzeniowa prosiąt. Kolejną zaletą jest to, że można przygotować powtarzalny pokarm. Nawet jeśli pomylimy się o 200 gramów, nie wpłynie to na florę i nie spowoduje biegunek u zwierząt.

- Prosię wymaga stałego dostępu do pokarmu. Dziennie wypija 750-1000 mililitrów mleka, z czego 60 procent nocą. Przy dużych miotach ważny jest czas podania mleka po porodzie – maksymalnie do 12 godzin. System kubkowy umożliwia przygotowanie go w terminie, ponadto dzięki niemu zwierzęta mają nieograniczony dostęp do mleka – uzupełnia Maciej Bendlewski z De Heus.

Jedną z pierwszych osób, które przetestowały system kubkowy jest Michał Dudek, właściciel gospodarstwa rolnego „Świniosfera” w Andrzejowie. - To naprawdę fajny system. Waga odsadzeniowa prosiąt wzrosła o pół kilograma, co oznacza, że średnia waga odsadzeniowa kształtuje się na poziomie ponad 9 kilogramów – cieszy się hodowca. - Waga prosiąt jest wyrównana, spadła śmiertelność. Mamy mniej mamek, co sprawia, że lepiej można wykorzystywać porodówkę. Należy jednak podkreślić, że stosując ten system, musimy dużą wagę przywiązywać do jakości mleka – dodaje.

O systemach dokarmiania prosiąt oraz o ich wadach i zaletach eksperci i hodowcy będą rozmawiać podczas Agro Days. Dni Hodowcy 2017, które odbędą się 14-15 października w Warszawie. 

(Fem)

Fot. De Heus

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat