Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy zmiana na stanowisku ministra rolnictwa jest korzystna dla producentów rolnych?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Agro Show 2017 w Bednarach

2017-10-02

 Agro Show 2017 w Bednarach

XIX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show w Bednarach (Wielkopolska) przeszła do historii. W ciągu czterech dni (22-25 września) targi odwiedziło prawie 112 tys. osób, które na 136 tys. m2 stoisk mogły podziwiać maszyny niemal 800 wystawców polskich i zagranicznych.

Wystawę na lotnisku w Bednarach zorganizowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Sprzęt można było zobaczyć nie tylko na tradycyjnych stoiskach, ale również na pasie startowym i podczas pracy w polu. Nie zabrakło też oferty producentów nawozów, nasion i środków ochrony roślin oraz firm z sektora finansowego. 

Organizator wystawy zadbał o liczne udogodnienia i atrakcje dla zwiedzających. Jedną z nich była zorganizowana po raz pierwszy Ścieżka Edukacyjna stworzona z myślą o uczniach i nauczycielach, którzy licznie przybyli do Bednar pierwszego dnia wystawy. Specjalnie dla nich 11 firm przygotowało program pokazów, szkoleń i konkursów. Tradycją stała się już Wioska Bezpieczeństwa, miejsce upowszechniania dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa pracy na wsi. Swoje stoisko miała w tym miejscu Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Sobiesław Zasada Centrum, gospodarz tego terenu przygotował symulator dachowania, symulator pasów oraz mini szkolenia z pierwszej pomocy. Dzięki alkogoglom odwiedzający mogli przekonać się, jak wygląda jazda autem po spożyciu alkoholu. Natomiast firma Bayer zaprezentowała aplikację „Wirtualna farma” pokazującą czym jest bioróżnorodność oraz odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin. 

Targowe nowości

Jak co roku, producenci maszyn rolniczych przygotowali dla rolników wiele nowości. Na stoisku koncernu AGCO można było zobaczyć ciągnik Valtry nowej serii A. Jej trzy najmniejsze modele mają 3,3-litrowe silniki, natomiast cztery największe - 4,4-litrowe. Ich maksymalna moc mieści się między 75 a 130 KM, przy 2 tys. obr./min. Spełniają normy emisji spalin Stage 4. Valtra rozszerzyła także gamę ciągników serii T. W sprzedaży znajduje się już ciągnik T254, który generuje moc 271 KM. Nowym flagowym modelem serii S stał się ciągnik S394 o  mocy 405 KM, który został zaprezentowany w Paryżu podczas targów SIMA 2017. Ciągniki serii N, T (Versu i Direct) oraz S wyposażono w nowy podłokietnik Valtra SmartTouch, który pozwala na niemal dowolne dostosowanie przycisków i profili użytkowników. Dzięki temu ciągniki wpasowują się w potrzeby zarówno indywidualnych użytkowników, właścicieli gospodarstw i przedsiębiorców, jak również klientów flotowych ze zmieniającymi się operatorami. Dzięki zintegrowaniu ergonomicznego podłokietnika z wielofunkcyjną dźwignią jazdy, sterowaniem zaworami, podnośnikiem i WOM oraz dotykowym ekranem, nowy podłokietnik Valtra SmartTouch łączy wszystkie funkcje ciągnika w zasięgu ręki operatora. Na stoisku AGCO prezentowane były także nowe ciągniki firm Massey Ferguson oraz Fendt. Pierwsza z nich pokazała modele 4709 (95 KM), 5711 (110 KM) oraz 6713 (130 KM). Natomiast Fendt zaprezentował ciągnik do pracy w sadach, winnicach oraz na plantacjach chmielu – 200V Vario. Nowe ciągniki wystawiła również firma John Deere, w tym model 6250R (maksymalna moc 300 KM, moc znamionowa 250 KM), a oprócz niego w pełni zautomatyzowany kombajn S780i, prasę zwijającą V451M oraz opryskiwacz samojezdny R4050i, którego zbiornik główny ma pojemność 5 tys. l, a maszyna standardowo wyposażona jest w belkę opryskową o szerokości roboczej 36 m wykonaną z włókna węglowego (o 800 kg lżejsza od stalowego odpowiednika).

Na stoisku firmy Kuhn zaprezentowano nowy opryskiwacz zaczepiany Oceanis 6902 o pojemności 6900 l wyposażony w system Multispray z automatycznym wyborem rozpylaczy. Płukanie opryskiwacza obsługiwane jest z kabiny ciągnika za pomocą sterowników Diluset oraz e-Set. Na terminalu Isobus wyświetla się układ cieczowy opryskiwacza, który pozwala na monitorowanie poszczególnych przewodów w maszynie. Nowością na stoisku Kuhn był też rozsiewacz nawozów z napędem mechanicznym Axis 50.2 M EMC oraz automatycznym sterowaniem wysiewu na klinach.

 Firma Kverneland pokazała rozsiewacz Exacta TLX Geospread. Pojemność zbiorników tej serii mieści się między 1875 a 3900 l, a szerokość wysiewu między 24 a 40 m. Zapewniają dozowanie niezależne od prędkości jazdy i rodzaju nawozów. Przystosowane są do pracy w oparciu o mapy zasobności gleby. Kverneland oferował także nowy pług zawieszany obracalny 2500S i-Plough kompatybilny z systemem Isobus, dostępny w wersji od 4 do 6 korpusów, a także nową prasoowijarkę non-stop FastBale marki Vicon, przeznaczoną do kiszonki, siana i słomy. Maszyna zapewnia automatyczny proces prasowania i owijania siatką oraz dwiema rolkami folii bez zatrzymywania. Firma McHale wystawiła z kolei nową zmiennokomorową prasę rolującą V660 z 15 nożami.

Kilka nowości przedstawiła podczas konferencji prasowej także firma SaMASZ, w tym kosiarkę dyskową tylną XT 390 z centralnym zawieszeniem. Producent podkreśla, że to największa kosiarka na świecie, montowana na trójpunktowym układzie zawieszenia, transportowana w pozycji skośnej, której wysokość transportowa nie przekracza 4 m (wynosi 3,99 m). Kolejny nowy produkt, to przetrząsacz karuzelowy ciągniony P10-1200, który przy dwunastometrowej szerokości roboczej jest w stanie w ciągu godziny przetrząsnąć zielonkę na blisko 14 ha. 

Firma Maschio Gaspardo wystawiła nowy agregat uprawowo-siewny Corona X-force o pojemności zbiornika 3,5 tys. l z pneumatyczną dystrybucją nasion. Natomiast Metaltech nową przyczepę DHB o ładowności 14 t przeznaczoną do materiałów sypkich, roślin okopowych oraz traw. Dostępna jest w dwóch wersjach: na podwoziu dwuosiowym oraz tandemowym. Skrzynia ładunkowa nie posiada słupka środkowego, dzięki czemu możliwy jest także załadunek skrzyniopalet. Kilka nowych rozwiązań w swoich przyczepach pokazała firma Joskin, w tym nadstawki hydrauliczne w modelach Trans-Space 7000/125 i 8000/150 oraz okratowane nadstawki do zielonki wykonane z ocynkowanej stali i aluminium. W przyczepach skorupowych i objętościowych udostępniono także hydrauliczną plandekę Joskin Telecover obsługiwaną z ciągnika. 

Cały tekst można będzie przeczytać w październikowym numerze miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny"

Alicja Siuda

Więcej zdjęć Krzysztofa Zacharuka można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat