Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Aktualno?ci

Wzrośnie limit pomocy de minimis

2019-02-25

Wzrośnie limit pomocy de minimis
22 lutego Komisja Europejska przyjęła zmienione zasady dotyczące pomocy państwa w sektorze rolnictwa (de minimis), zwiększając maksymalną kwotę, którą organy krajowe mogą wykorzystać w celu wsparcia rolników bez zgody KE.

Maksymalna kwota pomocy, która może zostać przydzielona każdemu gospodarstwu przez okres trzech lat, wzrośnie z 15 tys. do 20 tys. euro. Każde państwo członkowskie dysponuje maksymalną kwotą krajową, której nie może przekroczyć. Krajowy pułap został ustalony na poziomie 1,25 proc. rocznej produkcji rolnej danego kraju w tym samym okresie trzech lat (wzrost z obecnego 1 proc.).

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan stwierdził: - W niektórych przypadkach kwota pomocy, która może zostać przyznana rolnikowi indywidualnemu zostanie zwiększona o 66 procent. Jeżeli dany kraj nie wydaje więcej niż 50 procent całkowitej krajowej puli pomocy na jeden dany sektor rolnictwa, może on nawet zwiększyć kwotę de minimis przypadającą na gospodarstwo do 25 tysięcy euro, a krajowy maksymalny pułap do 1,5 procent rocznej produkcji. Stanowi to 66-procentowy wzrost pułapu na jednego rolnika oraz zwiększenie krajowego pułapu o 50 procent.

Podwyższone limity mogą być stosowane od 14 marca, również z mocą wsteczną w odniesieniu do pomocy spełniającej wszystkie warunki.

(Fem)

Fot. Małgorzata Felińska

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat