Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Jan K. Ardanowski powinien być ministrem rolnictwa w nowym rządzie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Agro-Tech 2019 w Minikowie

2019-06-30

Agro-Tech 2019 w Minikowie
Ok. 30 tys. gości odwiedziło 29 i 30 czerwca Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (woj. kujawsko-pomorskie), który zorganizował 42. już Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe Agro-Tech. Obejrzeli ofertę ponad 300 wystawców oraz bydło, owce, gęsi i kury 40 hodowców. Pogoda dopisała, było nawet zbyt upalnie. 

W sobotę na targi przyjechał prezydent RP Andrzej Duda z Pierwszą Damą. – Dziękuję ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu za niezwykłą troskę, z jaką podchodzi do rolników, za oddolne podejście do ludzkich spraw – mówił prezydent. – Chcemy, żeby nasze rolnictwo, tak jak i cała Polska, rozwijało się jako rolnictwo nowoczesne. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy rolnictwo nowoczesne, nowoczesna produkcja rolna, nowoczesne wytwarzanie żywności? Jestem przekonany co do jednego – nowoczesne nie oznacza masowe, tylko zdrowe, dobre dla człowieka, zrównoważone. Dlatego najważniejsze jest wsparcie rodzinnych gospodarstw rolnych. A to nie oznacza działalności przemysłowej, tylko ręce rolnika, które dotykają ziemi i tego, co rolnik wytwarza. Mam nadzieję, że to będzie podstawa gospodarki rolnej w naszym kraju, właśnie rodzinne gospodarstwo rolne. Dziękuję za ten trud i za taką produkcję – dodał prezydent i zaznaczył, że państwo polskie szybko reaguje na wydarzenia, które zakłócają działalność rolników. – Żeby rolnik nie musiał myśleć, jak przetrwa, kiedy dotknie go klęska żywiołowa – uściślił prezydent. – To niezwykle istotne i ważne zadanie, które spoczywa na rządzie, a przede wszystkim na ministrze rolnictwa.

Przypomniał też, że toczą się właśnie negocjacje w sprawie WPR na lata 2021-27 i zapowiedział, że „będziemy walczyć bardzo twardo, żeby polscy rolnicy byli traktowani sprawiedliwie, a dopłaty bezpośrednie były na poziomie średnich unijnych”. – Jest taka szansa – dodał prezydent nie wspominając, że dopłaty już mamy na poziomie średniej unijnej.

Andrzej Duda przekonywał też gości targów, że unijne rolnictwo rodzinne słabnie. – Trudno może w to uwierzyć, ale według danych statystycznych w krajach UE dziennie znika tysiąc gospodarstw rolnych. Tylko w Polsce rodzinne rolnictwo istnieje i ma się dobrze, a naszym zadaniem jest wspieranie go tak, by miało się coraz lepiej – mówił.

Prezydent wręczył nagrody laureatom konkursu Agroliga 2019 na szczeblu wojewódzkim. W kategorii producent rolny pierwsze miejsce zajął Juliusz Młodecki, rolnik z Radzicza i prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a w kategorii firma – Przedsiębiorstwo Nasienne Rolnas w Bydgoszczy, reprezentowane przez prezesa Leszka Chmielnickiego. Andrzej Duda z małżonką obejrzeli też wystawę bydła mięsnego i mlecznego oraz owiec. 

Pełną relację z targów Agro-Tech w Minikowie zamieścimy w sierpniowym wydaniu miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

Małgorzata Felińska

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat