Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Aktualno?ci

Liderzy na każdym polu

2019-09-13

Liderzy na każdym polu
12 września w fabryce CNH Industrial w Płocku (woj. mazowieckie) uroczyście otwarto nową halę produkcyjną o powierzchni 19 tys. m2. Z nowoczesnej linii zjeżdżają tu już kombajny serii New Holland CX5 i CX6. W niskim sezonie montowanych jest pięć kombajnów dziennie, w wysokim, który zacznie się w styczniu, fabrykę opuszczać będzie codziennie siedem maszyn. 

Oficjalne otwarcie hali połączono z obchodami 20-lecia marki New Holland w Polsce. W uroczystości uczestniczyli m.in. ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati oraz prezydent marki New Holland Agriculture Carlo Lambro. Spotkanie było okazją do podsumowania dwóch dekad rozwoju marki oraz zaprezentowania planów koncernu CNH Industrial. Hasłem wydarzenia było „Liderzy na każdym polu”. 

Od traktora do ciężarówki

CNH Industrial Polska sp. z o.o. w Płocku należy do globalnego koncernu CNH Industrial N.V. – jednego z największych na świecie producentów maszyn rolniczych, budowlanych, ciężarówek, autobusów, pojazdów specjalistycznych i mechanizmów napędowych. Koncern jest właścicielem marek: New Holland Agriculture, Case IH, Steyr, Case, New Holland Construction, Iveco, FPT Industrial i in. prowadzi działalność w 180 krajach, obejmującą projektowanie, produkcję, dystrybucję, handel i finanse. Jego akcje notowane są na giełdach papierów wartościowych w Nowym Jorku i Mediolanie.

New Holland Agriculture jest partnerem rolników na całym świecie od 1895 r. Oferuje im  szeroki wybór łatwych w obsłudze ciągników, kombajnów, urządzeń zbierających, pras, sprzętu do przeładunku, opryskiwaczy, maszyn i narzędzi do orki, siewu i sadzenia, wraz z zaawansowanymi rozwiązaniami z zakresu rolnictwa precyzyjnego. W 2006 r. uruchomiona została strategia Clean Energy Leader (Lider Czystej Energii), której celem jest promocja paliw odnawialnych, czystych technologii silnikowych oraz praktyk rolniczych z zakresu zrównoważonego rozwoju. CNH jest więc pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych (ciągniki zasilane metanem nie emitują dwutlenku węgla), zaawansowanej łączności oraz automatyzacji.

Przychód roczny koncernu wynosi 29,7 mld USD. Sektor rolny ma w nim 40 proc. udziału.

Koncern zatrudnia na świecie 64 625 pracowników w 66 zakładach produkcyjnych i 54 ośrodkach rozwoju. W Polsce zatrudnionych jest ponad 1700 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych – w Płocku i w Kutnie. 

Pierwszy był Bizon

W 1992 r. w ówczesnej płockiej Fabryce Maszyn Żniwnych została wydzielona spółka Bizon. W 1998 r. jej właścicielem został New Holland, a w 1999 r. przyjęto nową nazwę fabryki – New Holland Bizon. Od 2002 r. zakład działał jako CNH Polska, a w 2013 r. wprowadzono nazwę CNH Industrial Polska.

Płocka fabryka oprócz kombajnów produkuje prasy zwijające oraz hedery do zbioru zbóż i kukurydzy. Pierwszy kombajn rolniczy TC marki New Holland został wyprodukowany na jesieni 1998 r. Od tamtej pory nieustannie trwa proces modernizacji zakładu w ramach inwestycji CNH Industrial w rozwój produktów oraz nowe technologie. Tym samym krajowa fabryka z powodzeniem funkcjonuje jako jedyny zakład produkujący kombajny rolnicze w Polsce, a z jej linii produkcyjnych zjechało już ponad 50 tys. kombajnów TC.

W 2017 r. CNH Industrial Polska rozszerzył swoją działalność dzięki przejęciu sektora rolniczego Grass and Soil spółki Kongskilde Industries oraz jej zakładu produkcyjnego w Kutnie (woj. łódzkie). Nowa jednostka opracowuje, produkuje i sprzedaje rozwiązania z zakresu maszyn rolniczych do orki, siewu oraz prac przy sianie w ramach różnych marek, m.in. Kongskilde, Överum, Howard i JF.

W Polsce CNH ma 120 krajowych dostawców (w sumie 566) oraz 47 punktów sprzedaży i serwisu prowadzonych przez 16 dealerów. W ciągu 20 lat działalności spółka zdobyła 85 nagród, medali i wyróżnień. Od 10 lat pozostaje liderem w sprzedaży ciągników rolniczych.

W 2015 r. CNH Industrial Polska, planując rozwój fabryki kupił za 8,1 mln zł od miasta Płocka 19,15 ha gruntów przemysłowych sąsiadujących z działającym już zakładem. Pozwolenie na budowę hali wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu płocki Urząd Miasta wydał w październiku 2017 r. Wkrótce potem ruszyła budowa obiektu. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia była łódzka firma MCKB. 

Rolnik woli większy kombajn

 - Nowa hala w Płocku powstała w bardzo krótkim czasie. Kosztowała 25 milionów dolarów. Linia montażowa jest już uruchomiona. Oprócz kombajnów CX5 i CX6 składane są tu również kombajny serii TC – mówił Carlo Lambro. – Koleją inwestycją będzie modernizacja malarni proszkowej, na którą znalazło się miejsce po zlikwidowanej linii montażowej kombajnów TC w starej hali, gdzie malowane są elementy kombajnów, a także części innych maszyn, w tym pras. Koszt tej inwestycji to blisko sześć milionów dolarów – wyjaśnił.

- Otwieramy dzisiaj nową linię produkcyjną dla kombajnów, które mieszczą się w segmencie obecnie chyba najbardziej popularnym w Polsce – powiedział Adam Sulak, dyrektor marki New Holland AG w Polsce. Dodał, że kombajny serii CX5 i CX6 są produkowane w czterech modelach i siedmiu wersjach, a od stycznia 2020 r. z taśm produkcyjnych będzie też schodził kombajn przeznaczony na tereny górskie. Jak zauważył dyrektor Sulak, do tej pory kombajny TC o niższej mocy były postrzegane jako najlepsze dla polskich gospodarstw. – Analizy rynkowe pokazały jednak, że w związku z konsolidacją ziemi na przestrzeni ostatnich 10, 20 lat, zainteresowanie klientów przesuwa się na kombajny wyższych mocy mówił i wyjaśnił, że zarząd CNH Industrial zdecydował o przeniesieniu produkcji kombajnów CX5 i CX6 z fabryki w Zedelgem w Belgii do fabryki w Płocku, traktując rynek polski jako najbardziej perspektywiczny. – Rynek polski jest drugim, trzecim rynkiem w Europie pod względem wolumenu sprzedaży kombajnów – podkreślił.

Nowa inwestycja pozwoliła zwiększyć zatrudnienie o 100 pracowników fizycznych i 12 inżynierów. 

Nowoczesne rozwiązania

Kombajny zbożowe New Holland z serii CX5 i CX6 charakteryzują się wyjątkową łatwością przechodzenia ze zbioru jednego rodzaju uprawy na drugi. Dzięki dzielonemu klepisku, układom Opti-Thresh i Multi-Thresh, systemowi unikatowych wytrząsaczy słomy (jest ich pięć lub sześć) Opti-Speed i wyróżnionemu nagrodami układowi Opti-Fan kombajny mogą pracować w każdych warunkach. Układ Opti-Thresh pozwala dostosować parametry robocze do stopnia dojrzałości zbóż i wielkości przerobu poprzez zmianę położenia tylnej części klepiska. Układ Multi-Thresh poprzez możliwość zmiany położenia klepiska pod bębnem separatora obrotowego zapewnia doskonały zbiór różnych odmian zbóż i pozwala prowadzić żniwa przy różnym stopniu wilgotności roślin.

Nowe kombajny gwarantują wysoką czystość ziarna przy zbiorze każdej uprawy. Jest to możliwe dzięki systemowi omłotu z czterema bębnami i kaskadowemu systemowi czyszczącemu Triple-Clean, który zwiększa skuteczność czyszczenia na koszu sitowym o nawet 15 proc.

Nowa kabina Harvest Suite Deluxe zapewnia najwyższy komfort pracy podczas żniw, zarówno w dzień jak i w nocy. Ma kubaturę 3,7 m3 i powierzchnię przeszkloną 6,3 m2. To o 7 proc. więcej niż w poprzednich modelach. Harvest Suite Deluxe jest największą kabiną w swojej klasie. Wyposażono ją w nowy fotel z pneumatyczną amortyzacją i boczną konsolą sterowania. Poziom hałasu w jej wnętrzu wynosi zaledwie 73 dB.

Elementy wyposażenia, takie jak samopoziomujący kosz sitowy Smart Sieve i układ Autofloat gwarantują wydajną pracę w terenie pagórkowatym oraz na nierównych polach.

Wysoka wydajność w połączeniu z oszczędnymi silnikami z technologią ECOBlue HI-eSCR, pozwalającą spełnić wymogi normy Stage 5, oraz proste i szybkie codzienne czynności obsługowe przekładają się na najniższe w klasie koszty eksploatacji maszyn.

Kombajny serii CX5 i CX6 wyróżnia wiele elementów i możliwości modyfikacji, które pozwalają sprostać każdej sytuacji podczas żniw: stały lub samopoziomujący się kosz sitowy Smart Sieve, układ Autofloat II, bogata gama zespołów żniwnych, w tym wysokowydajne, elastyczne zespoły żniwne Varifeed, a także możliwość wyboru pomiędzy rozdrabnianiem słomy i układaniem jej w pokosie.

Małgorzata Felińska 

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat