Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Aktualno?ci

XVII Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

2019-09-23

XVII Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Ośrodek Hodowli Zarodowej Głogówek (woj. opolskie) zajął w tym roku pierwsze miejsce w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” w kategorii zakłady rolne. W kategorii gospodarstwa indywidualne zwyciężyli Anna i Mariusz Chrzanowscy, właściciele sadu w Nowym Chodnowie (woj. łódzkie). Laureaci otrzymali nagrodę prezesa KRUS – ciągnik Zetor Major CL 80. 

W XVII edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne wzięły udział 1153 gospodarstwa indywidualne oraz 41 zakładów rolnych. Od 2003 r. w konkursie uczestniczyło ponad 20 tys. gospodarstw rodzinnych i ponad 1100 zakładów rolnych.

- Celem konkursu jest promocja ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych – mówiła Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podczas gali konkursu, która odbyła się 20 września na Agro Show w Bednarach. – To tylko jedno z wielu działań prewencyjnych podejmowanych przez KRUS. Nasze starania przynoszą efekty. W 1997 roku zgłoszono 66 tysięcy wypadków w rolnictwie, a w 2018 – 15 tysięcy. Oczywiście dążymy do zerowej liczby wypadków. W KRUS liczymy wydatki, także te na działania prewencyjne i jestem przekonana, że to najlepiej zainwestowane środki publiczne.  

- Celem działań modernizacyjnych w gospodarstwach rolnych jest też to, żebyśmy pracę rąk zastępowali pracą maszyn, nowymi technologiami – dodał minister rolnictwa Jan K. Ardanowski. – Żeby praca rolników była wydajniejsza i mniej uciążliwa. Tym bardziej, że brakuje pracowników. Dlatego w ośrodkach naukowych na świecie szukamy rozwiązań, które pozwoliłyby wykorzystać roboty, na przykład do zbioru owoców miękkich – poinformował. – Ale stosując coraz nowocześniejsze urządzenia musimy umieć wykorzystywać je w bezpieczny sposób. 

Gospodarstwa indywidualne

Komisja konkursowa odwiedziła wszystkie 16 gospodarstw, które zwyciężyły w konkursie na szczeblu wojewódzkim. W finale uczestniczyło: 11 gospodarstw z produkcją roślinną, z czego w trzech uprawiano warzywa, a w dwóch prowadzono produkcję sadowniczą; dwa z hodowlą bydła; dwa z hodowlą drobiu i jedno z hodowlą trzody chlewnej. Jurorzy ocenili porządek w gospodarstwach, ciągi komunikacyjne, oświetlenie przestrzeni roboczych, dbałość o środowisko, zabezpieczenia przeciwpożarowe, technologie eliminujące pracę ręczną itp.

Za najbezpieczniejsze komisja uznała gospodarstwo Anny i Mariusza Chrzanowskich, którzy w Nowym Chodnowie w woj. łódzkim prowadzą 35-hektarowy sad jabłoniowy. Laureaci otrzymali nagrodę prezesa KRUS – ciągnik rolniczy Zetor Major CL 80 o mocy 55 KW i voucher Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Drugie miejsce zajęli Alicja i Konrad Gilowscy z Łowiec w woj. podkarpackim. Rolnicy gospodarują na 240 ha. Uprawiają rzepak, pszenicę, soję i kukurydzę. Otrzymali nagrodę pieniężną KRUS oraz voucher PTUW.

Trzecie miejsce ex aequo przyznano Beacie i Leszkowi Kamińskim z Malinowa w woj. warmińsko-mazurskim oraz Grażynie i Leszkowi Bobrowskim z Wólki Kurdybanowskiej w woj. mazowieckim. Państwo Kamińscy uprawiają 86 ha (zboża i kukurydza), mają też stado bydła mlecznego (90 krów). Państwo Bobrowscy są właścicielami sadu, w którym na 3 ha rosną czereśnie, na 3 ha śliwy, na 1,5 ha brzoskwinie i na 1 ha wiśnie. Powierzchnia gospodarstwa to 9 ha. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ministra rolnictwa oraz voucher PTUW.

Nagrodę specjalną głównego inspektora pracy za stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym przyznano Magdalenie i Tomaszowi Szczęsnym ze Złotej w woj. świętokrzyskim. Nagrodzeni rolnicy uprawiają 147 ha, na których rośnie kukurydza, pszenica i żyto, zajmują się też chowem prosiąt – sprzedają ich rocznie 20 tys. od 700 loch.

Ponadto przyznano trzy wyróżnienia specjalne: za stosowanie bezpiecznych i innowacyjnych technologii produkcji rolniczej sprzyjających utrzymaniu dobrostanu zwierząt – Izabeli i Łukaszowi Dyczkowskim z Berezówki w woj. lubelskim (sprzedają rocznie 45 tys. indyków i 600 tys. brojlerów kurzych, uprawiają 230 ha); za ciekawą aranżację siedliska gospodarstwa oraz wykorzystanie i dbałość o walory architektoniczne starych budynków gospodarskich – Bogusławie i Ryszardowi Rojkom z Chwałowa w woj. dolnośląskim (uprawiają rzepak, jęczmień i pszenicę na 162 ha); za wyposażenie i organizację warsztatu narzędziowego w gospodarstwie – Weronice i Sebastianowi Błachom z Bożnowa w woj. lubuskim (na 92 ha uprawiają rzepak, pszenicę i kukurydzę, mają też użytki zielone).

Pozostali uczestnicy etapu centralnego otrzymali nagrody przyznane przez organizatorów i fundatorów za udział w finale konkursu oraz stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym. Nagrody otrzymali: Ewelina i Tomasz Dąbrowscy z Kalinowa-Czosnowa w woj. podlaskim; Joanna i Rafał Zalewscy z Łowina w woj. kujawsko-pomorskim; Renata Wiesner z Bieńkowic w woj. śląskim; Halina i Bogusław Kamińscy ze Stanisławowa w woj. pomorskim; Sylwia i Andrzej Szmucowie z Podańska w woj. zachodniopomorskim; Ewelina i Grzegorz Zapałowie z Posądzy w woj. małopolskim;  Violetta i Norbert Jantosowie z Łowkowic w woj. opolskim; Grażyna i Michał Nowaczykowie ze Strzydzewa w woj. wielkopolskim. 

Zakłady rolne

W kategorii zakłady rolne, tradycyjnie najwyżej uplasowały się spółki nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa: I miejsce zajął Ośrodek Hodowli Zarodowej Głogówek (woj. opolskie); II miejsce – Ośrodek Hodowli Zarodowej Mścice (woj. zachodniopomorskie); III miejsce – Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice (woj. kujawsko-pomorskie).

OHZ Głogówek, gospodarujący na 2300 ha, to największe centrum hodowli bydła holsztyńsko-fryzyjskiego odmiany czerwono-białej w Polsce. Spółka ma stado liczące 1500 sztuk bydła, w tym ponad 700 krów o wydajności ponad 11 tys. l mleka w laktacji od krowy. Ośrodek ma też duże tradycje w hodowli trzody chlewnej. Utrzymuje stado loch – matek mieszańców dwurasowych uzyskiwanych w oparciu o dwa komponenty rasowe: wielką białą polską i polską białą zwisłouchą, a jako ojców tuczników – knury rasy duroc. Stado spełnia warunki stad elitarnych, włączone jest w ogólny program hodowlany zarządzany przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS. 

Ośrodek Hodowli Zarodowej Mścice, gospodarujący na 1800 ha, specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego rasy czarno-białej uszlachetnianej rasą holsztyńsko-fryzyjską (stado liczy ponad 1150 sztuk, w tym prawie 500 to krowy mleczne, osiągające średnią wydajność ok. 11 tys. l mleka w laktacji).

Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice uprawia 1300 ha. Produkcja zwierzęca realizowana jest tu w oparciu o stado bydła liczące ok. 1300 sztuk, w tym 520 krów mlecznych o średniej wydajności 9 tys. l mleka w laktacji na sztukę. Materiałem towarowym jest głównie mleko i żywiec wołowy. Młode bydło opasowe sprzedawane jest w wadze ok. 620 kg. 

Przyjęcie w Belwederze

Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent RP Andrzej Duda. Po raz pierwszy w historii konkursu 16 laureatów etapów wojewódzkich w kategorii gospodarstwa indywidualne oraz pięciu laureatów kategorii zakłady rolne odebrało z jego rąk listy gratulacyjne oraz podziękowania podczas uroczystości, która odbyła się 13 września w Belwederze.

- Dziś polska wieś jest nowoczesna, piękna, czysta, schludna i zadbana. To bardzo ważne, dziękuję za to, bo polska wieś – śmiało można powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczpospolitej – mówił prezydent. Dodał, że wieś jest także bezpieczniejsza – dla rolników i ich dzieci. 

Małgorzata Felińska

Więcej zdjęć Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat