Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Cztery nowości od BASF

W tym roku firma BASF zamierza wypuścić na polski rynek cztery nowe produkty: regulator wzrostu Medax Max, który zastąpi preparat Medax Top, fungicyd zbożowy Priaxor, fungicyd Delan Pro oraz stabilizator azotu Vizura. Firma zaprezentowała je 5 grudnia podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Medax Max jest mieszaniną dwóch substancji aktywnych proheksadionu wapnia i trineksapaku etylu. Pierwsza z nich działa natychmiastowo, a druga wykazuje nieco opóźnione działanie, za to bardziej długotrwałe. Obydwie redukują wysokość roślin, a dodatkowo stymulują rozwój systemu korzeniowego i sprawiają, że źdźbła zbóż są grubsze. Dzięki temu łan jest lepiej chroniony przed wyleganiem. Środek zarejestrowany jest we wszystkich gatunkach zbóż ozimych oraz jarych za wyjątkiem pszenżyta. W zależności od uprawy może być stosowany w dawce od 0,3 do 0,75 kg/ha. W zbożach jarych od fazy 29 do 39 BBCH, a w ozimych nawet do fazy 49 BBCH (w dawkach dzielonych). Jak podkreśla Tomasz Cichocki z BASF, środek działa w szerokim przedziale temperatur, od 5 do 25 st. C. Można stosować go solo lub w mieszaninie z CCC. Medax Max będzie sprzedawany w opakowaniach jedno- i trzykilogramowych.

Najważniejsze choroby zbóż ozimych (jęczmienia, pszenżyta, pszenicy i żyta) oraz jęczmienia jarego zwalczy Priaxor, fungicyd o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym, który zawiera fluksapyroksad (tzw. Xemium) oraz piraklostrobinę (F 500). Jarosław Nadziak z BASF zapewnia, że środek poradzi sobie z plamistością siatkową jęczmienia, rdzą jęczmienia, rynchosporiozą zbóż, brunatną plamistością liści zbóż, rdzą brunatną, septoriozą paskowaną liści, a także z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Priaxor polecany jest w dawce 0,7-1 l/ha, od pełni krzewienia (25 BBCH) do kwitnienia (69 BBCH). Oprócz ochrony preparat ma zapewniać także pozytywne efekty fizjologiczne dla roślin.

Do ochrony jabłoni przed parchem BASF poleca środek o działaniu zapobiegawczym Delan Pro, zawierający ditianon oraz fosforan dipotasu. Pierwsza substancja, dzięki specyficznemu mechanizmowi działania zmniejsza prawdopodobieństwo uodpornienia się na nią grzyba. Natomiast fosforan dipotasu, który wnika głębiej do rośliny, uruchamia całą sekwencję reakcji prowadzących do produkcji enzymów obronnych i pogrubienia ścian komórkowych stanowiących naturalną barierę przed grzybem. Środek można stosować od fazy pękania pąka, gdy widoczne są zielone końce liściowe osłaniające kwiaty, do początku wybarwiania owocu (BBCH 53-81). Maksymalna dawka to 2,5 l/ha.

Zupełnie inną grupę produktów reprezentuje ostatnia tegoroczna nowość – Vizura, preparat, który dodaje się do gnojowicy przed jej rozlaniem na polu. Jego działanie polega na blokowaniu funkcji bakterii Nitrosomonas, które w glebie odpowiadają za przekształcanie jonów amonowych w łatwiej wymywane azotanowe. Dzięki takiemu działaniu straty azotu są mniejsze. Preparat stosuje się w dawce od 1 do 3 l/ha.

(ala)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat