Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
Rosyjskie nawozy w Polsce 

Holding PhosAgro, który jest największym rosyjskim producentem nawozów fosforowych i fosforowo-potasowych, rozpoczyna ekspansję w naszym kraju. Ma dużą szansę na sukces, bo produkty z rosyjskich fabryk charakteryzują się wysoką jakością i przystępną ceną.

Rosjanie działają na naszym rynku poprzez spółkę PhosAgro Baltic, która jest odpowiedzialna za sprzedaż nawozów także na terenie Łotwy, Estonii, Litwy, Czech oraz Węgier. – Bez wątpienia polski rynek jest dla nas kluczowy – mówi Marcin Białasik, dyrektor handlowy PhosAgro Baltic. – Chcemy zaoferować rolnikom nową jakość nawozów w dobrej cenie.

Podczas niedawnej konferencji prasowej w Warszawie firma zaprezentowała swoją szeroką ofertę. – PhosAgro produkuje ponad 30 rodzajów nawozów, które eksportuje do wielu krajów. W każdym regionie staramy się dostosować ofertę do specyficznych potrzeb poszczególnych rynków – tłumaczył Artem Polikarpov, prezes zarządu PhosAgro Baltic. Podkreślał, że produkowane w Rosji nawozy są wysokiej jakości i spełniają nawet najbardziej wyśrubowane unijne wymagania. Dobrą jakość produktów zapewnia własna kopalnia apatytów o niezwykłej czystości chemicznej, która znajduje się na Półwyspie Kolskim niedaleko Murmańska. Każdego roku wydobywa się tam ponad 8 mln t surowca. – Im wyższa jego jakość, tym w konsekwencji doskonalszy nawóz trafia do gleby – wyjaśnił prezes PhosAgro Baltic.

Nawozy wieloskładnikowe NPK PhosAgro są w Polsce sprzedawane pod marką Ultra: Ultra 5 NPK(S) 5-15-30 (10), Ultra 8 NPK(S) 8-20-30 (5), Ultra 10 NPK(S) 10-26-26 (4), Ultra 15 NPK(S) 15-15-15 (27). Paleta dostępnych nawozów azotowo-fosforowych obejmuje produkty: Ultra MAP NP(S) 12-52 (5) oraz Ultra DAP NP(S) 18-46 (7).

Nowością jest mocznik granulowany Ultra Gran, który zawiera aż 46 proc. azotu amidowego (najwyższa możliwa wartość wśród wszystkich stałych nawozów azotowych). – Ultra Gran jest stabilnym i trwałym granulatem, wygodnym w transporcie i magazynowaniu, gwarantującym równomierny wysiew przy dużym zakresie szerokości rozsiewu nawet do 36 metrów – zachwalał produkt Roman Błaszyk, kierownik działu technologii upraw PhosAgro Baltic.

Ultra Korn NP(S) 20-20 (35) to z kolei produkt przeznaczony do nawożenia startowego głównie kukurydzy (zawiera dodatkowo 0,4 proc. cynku). – Wszystkie jego składniki są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, co zapewnia błyskawiczną ich dostępność dla roślin. Polecany jest do przedsiewnego nawożenia roślin uprawnych o dużych wymaganiach odnośnie siarki: rzepaku, kukurydzy i ziemniaków – tłumaczył Roman Błaszyk.

Uniwersalny nawóz azotowy polecany również do stosowania dolistnego to Ultra Mocznik N 46 proc. – Może być stosowany przedsiewnie i pogłównie pod wszystkie rośliny uprawne. Ultra Mocznik powoduje 2-4 krotnie mniejsze zasolenie gleby niż inne formy azotu oraz wpływa na mniejszą akumulację azotanów w roślinach – zaznaczył kierownik działu technologii upraw PhosAgro Baltic.

PhosAgro to struktura zintegrowana pionowo, co oznacza, że w skład holdingu wchodzą nie tylko zakłady kluczowe dla każdego z etapów produkcji, ale także dystrybucji. – Dzięki temu cały proces powstawania nawozów – od momentu pozyskania surowca, poprzez wytworzenie gotowego produktu, aż po jego dostarczenie do odbiorcy jest nieustannie monitorowany wewnątrz struktur firmy – tłumaczył Marcin Białasik.

W skład grupy PhosAgro wchodzą: kopalnia Apatit, wydobywająca i wzbogacająca rudę apatytu, zakłady chemiczne PhosAgro-Cherepovets, Metachem i Balakovo oraz firmy zajmujące się logistyką (PhosAgro-Trans) i dystrybucją (m.in. PhosAgro-Region, PhosAgro Trading oraz PhosAgro Baltic). Holding PhosAgro jest jednym z największych europejskich producentów nawozów fosforowych, w tym drugim na świecie (poza Chinami) producentem fosforanu amonu. Jest także liczącym się światowym wytwórcą najwyższej jakości surowca fosforytowego (koncentratu apatytowego) oraz znaczącym dostawcą fosforanu paszowego. Produkuje także amoniak, kwas fosforowy i kwas siarkowy. Łączna sprzedaż nawozów firmy w 2016 r. wyniosła 7,223 mln t, z czego 1,487 tys. t sprzedano w Europie, a 2,633 tys. t w Rosji i krajach WNP. 

Krzysztof Zacharuk

Zdjęcia można obejrzeć w naszej fotogalerii 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat