Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Wszystko o kiszonce
 
5 września na terenie Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach (woj.wielkopolskie) odbyła się kolejna odsłona Zielonych Pól organizowanych przez firmę Osadkowski SA. Tym razem impreza w całości była poświęcona kukurydzy kiszonkowej.

W pierwszej części spotkania, przedstawiciele firm hodowlanych zaprezentowali na polu kilka odmian kukurydzy, z przeznaczeniem na kiszonkę. Bartłomiej Andrzejewski oraz Przemysław Orpel z Limagrain opowiedzieli o odmianie LG 30.260 (FAO 250) wskazując m.in. na jej wysoki potencjał plonowania w różnych warunkach glebowych, dobry efekt stay green oraz wysoką strawność włókna. Andrzej Loster z firmy Maisadour zachwalał wysoki plon zarówno zielonki, jak i suchej masy odmiany MAS 20.S (FAO 240), która nadaje się na kiszonkę i na ziarno. Toleruje przy tym stanowiska podatne na suszę. Typowo kiszonkową odmianą była SY Campona (FAO 260) firmy Syngenta. Jak wskazuje hodowca, cechuje ją wysoki plon suchej masy, duży wigor młodych roślin oraz dobre ulistnienie. Poza odmianami, na polu pokazowym zwrócono także uwagę na prawidłową technikę zbioru zielonki, która ma ogromny wpływ na parametry kiszonki.

W drugiej części spotkania jego uczestnicy udali się na fermę bydła, gdzie przeprowadzono pokaz pakowania zielonki w rękaw, jako alternatywny sposób przechowywania kiszonki. Omówiona została także technologia zakiszania kukurydzy, w tym z wykorzystaniem zakiszacza Silomax. Eksperci Limagrain ocenili parametry kiszonki znajdującej się w silosie w Pawłowicach. Pod uwagę wzięli suchą masę, gęstość ubicia, strukturę i stopień rozgniecenia ziarniaków w kiszonce. W prawidłowo przygotowanej kiszonce wszystkie ziarniaki są rozgniecione. Zawiera 30-35 proc. suchej masy, a jej gęstość oscyluje wokół 220 kg/m3.

(ala)
 

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat