Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Centralne Dni Pola BASF

Pół tysiąca rolników przyjechało 11 czerwca do gospodarstwa Paul-Pon Polska w Jarosławcu w Wielkopolsce na Centralne Dni Pola BASF, połączone z jubileuszem 150-lecia koncernu.

 

W Centrum Kompetencyjnym BASF mogli się zapoznać przede wszystkim z technologią uprawy rzepaku Clearfield, w której chroni się określone odmiany niezmodyfikowane genetycznie, ale odporne na substancję czynną imazamoks, jednym powschodowym zabiegiem. Najlepiej jest przeprowadzić oprysk 10-15 dni po wschodach rzepaku, w zależności od stadium rozwojowego większości chwastów na polu, ale można to też zrobić do czterech, pięciu tygodni po siewie, kiedy chwasty mają do 6 liści. Do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych, także samosiewów zbóż, stosuje się herbicyd Cleravis 492,5 SC w dawce 2 l na ha z adiuwantem Dash (1 l/ha). Cleravis zawiera oprócz imazamoksu, metazachlor i chinomerak, dlatego doskonale radzi sobie z chwastami typowymi (przytulia czepna, komosa biała, maruna bezwonna czy rumianowate), jak i z uciążliwymi (tasznik pospolity, tobołki polne, bodziszek, mak polny, gorczyca polna i inne z rodziny kapustowatych). Należy jednak pamiętać, że w szczególnych warunkach, np. w uprawie bezorkowej, kiedy samosiewy zbóż wschodzą nierównomiernie, konieczne może być wykonanie osobnego zabiegu na chwasty jednoliścienne np. preparatem Focus Ultra 100 EC.

Odmiany rzepaku przeznaczone do technologii Clearfield, firm Monsanto, Rapool czy Pioneer,  odporne na imazamoks, oznaczone są symbolem CL, np. DK Imido CL.

Na poletkach demonstracyjnych rolnicy mogli też obejrzeć zboża chronione preparatami firmy BASF. Przedstawiciele firmy pokazali m.in. trzyzabiegowy system ochrony pszenicy przed chorobami: w fazie BBCH 31 Capalo 337,5 SE (1,5 l/ha), w fazie BBCH 37 Adexar Plus (1,25 l/ha), a do ochrony kłosa w pełni kwitnienia Osiris 65 EC (1,5 l/ha). – W tym sezonie problemem było porażenie zbóż przez wirusa żółtej karłowatości, którego wektorem są mszyce -  mówił Witold Łykowski z BASF. – Trzeba je zwalczać jesienią, ale jeden zabieg może nie wystarczyć. Skuteczne będą dwa opryski insektycydowe – pierwszy preparatem Fastac Active 050 ME w fazie 1–2 liści właściwych, który może być połączony z zabiegiem herbicydowym, a drugi na przykład środkiem Bi 58 Nowy 400 EC, po 1–2 tygodniach. 

Fot. Małgorzata Felińska

Zdjęcia można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat