Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Kukurydza z HR Smolice

Hodowla Roślin Smolice ma w ofercie 44 odmiany kukurydzy. 21 z nich mogli obejrzeć na poletkach rolnicy, którzy 31 sierpnia przyjechali do Łagiewnik w Wielkopolsce na Dzień Pola, czyli prezentację odmian smolickiej hodowli, połączoną z prezentacją ofert firm BASF, ADOB i Jagro. Goście, zanim wyszli na poletka, dyskutowali o uprawie i ochronie kukurydzy z profesorami Markiem Korbasem i Józefem Adamczykiem oraz z dr. Witoldem Łykowskim z firmy BASF i prezesem HR Smolice Władysławem Poślednikiem.

Przedstawiciele HR Smolice rekomendowali rolnikom odmiany Kosynier, Kanonier i Bogoria. Kosynier (FAO 220-230) nadaje się na ziarno i kiszonkę, toleruje słabsze gleby, w doświadczeniach średni plon wyniósł 118,7 dt ziarna z ha. Odmiana Kanonier (FAO 240) także uprawiana jest na ziarno i kiszonkę, daje plony gorsze niż Kosynier, ale powyżej wzorca. Natomiast Bogoria (FAO 250), jest doskonałym materiałem na wysokoenergetyczną zaziarnioną kiszonkę, charakteryzuje się ponadto elastycznym okresem zbioru ze względu na silny efekt stay green.

HR Smolice pokazały też swoje trzy najnowsze odmiany kukurydzy: Fortop (na wczesną kiszonkę), SM Kurant i SM Furman. Wszystkie to trójliniowe mieszańce o FAO od 230 do 260. Fortop nadaje się na ziarno i kiszonkę, natomiast dwie pozostałe odmiany – na kiszonkę. Fortop i SM Furman tolerują słabsze gleby i okresowe niedobory wody, SM Kurant wymaga gleb średnich i dobrych. Odmiany są tolerancyjne na głownię guzowatą.

Dr Witold Łykowski z BASF zachęcał rolników do ochrony kukurydzy przed chorobami grzybowymi fungicydem Retengo Plus 183 SE. Środek zwalcza fuzariozy kolb, rdzę kukurydzy i żółtą plamistość liści kukurydzy, ponadto korzystnie wpływa na plony, kiedy rośliny nie są porażone przez grzyby. Stosuje się go w dawce 1 l/ha od momentu, kiedy kukurydza osiągnie 60 cm wysokości do fazy kwitnienia.

(Fem)

Zdjęcia Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii

Obejrzyj także film

 

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat