Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Wiadomości z branży
Intermag zapowiada kolejne inwestycje
 
Spółka Intermag, która jest kluczowym producentem nawozów i biostymulatorów, a także produktów prozdrowotnych dla zwierząt, w ciągu trzech lat, przeznaczy miliony złotych na badania nad nowymi produktami.

O planach na przyszłość mówiono podczas konferencji prasowej, która 12 października odbyła się w Otrębusach koło Warszawy. Zwracano uwagę, że Intermag jako firma rodzinna realizuje nie tylko cele biznesowe, ale także te „bardziej wzniosłe”, mające na celu podniesienie jakości płodów rolnych.
 
Zdrowa żywność

Naszym celem jest upowszechnianie rozwiązań zwiększających nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakości produkowanej żywności, która będzie bezpieczna dla konsumenta. Nowe rozwiązania mają bazować przede wszystkim na szeroko rozumianej biotechnologii – podkreślał prezes Intermagu Hubert Kardasz.

Zwracał uwagę, że nowoczesne produkty oferowane przez Intermag muszą wpisywać się w zasady rolnictwa zrównoważonego.

Kluczowe jest zmniejszenie pozostałości środków ochrony roślin i antybiotyków, a jednocześnie zwiększenie poziomu mikroelementów i witamin niezbędnych w diecie człowieka – zaznaczył Kardasz.
 
W przyszłym roku 30-lecie

Spółka Intermag powstała w 1988 roku i była pierwszą polską prywatną firmą na rynku nawozów. Dziś zatrudnia 140 pracowników, a jej produkty są sprzedawane do ponad 35 krajów świata. Nie jest to jedynie Europa, ale również tak odległe rynki jak Brazylia, Wietnam oraz Chiny.
 
Intermag może pochwalić się dwoma zakładami produkcyjnymi, których łączna powierzchnia przekracza 20 tysięcy metrów kwadratowych. O skali działalności firmy może świadczyć fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat Intermag zdecydował się przeznaczyć aż 20 mln zł na projekty inwestycyjne i badawczo-rozwojowe (także te współfinansowane z funduszy UE).
 
Nowe projekty

W ciągu najbliższych trzech lat planujemy wydać kolejne 20 mln zł. Skutkiem będzie znaczne rozszerzenie palety naszych produktów – zadeklarował szef Intermagu. – Na co dzień współpracujemy z czołowymi uczelniami oraz instytutami przyrodniczymi i rolniczymi w naszym kraju. To bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście nowatorskich projektów badawczo-rozwojowych – dodał.

Od dwóch lat Intermag realizuje duży projekt badawczy, który zakończy się w 2019 roku. – Rozwijamy w nim produkty biodegradowalne; chelaty i biostymulatory oparte o ekstrakty roślinne i nowe preparaty krzemowe – ujawnił prezes Kardasz.

Niestety, prace badawcze zajmują wiele czasu i są kosztowne. W żadnym wypadku nie można iść na skróty, ponieważ nasze produkty muszą być wszechstronnie zbadane i w pełni bezpieczne – przyznał.

W styczniu 2018 roku ruszy kolejny ważny projekt badawczy dotyczący nowej generacji produktów mikrobiologicznych zapewniających wyższą efektywność produkcji roślinnej. – Będą to zarówno zaprawy mikrobiologiczne, biostymulatory, jak również dodatki do tradycyjnych nawozów doglebowych – mówił Hubert Kardasz.

Jednocześnie startuje duży projekt inwestycyjny o wartości 15 mln zł. Chodzi o nowy zakład do produkcji produktów opartych o biotechnologię. – Chcemy być liderem rozwoju i dlatego zdecydowaliśmy się do 2020 roku wydać duże pieniądze na projekty prorozwojowe – dodał Kardasz.
 
Bogata oferta produktowa

Podczas spotkania z dziennikarzami w Otrębusach promowano nowe produkty na sezon 2018. Jednym z nich jest preparat aminokwasowy Aminoprim do stosowania dolistnego. – Jest to organiczny stymulator wzrostu, który został zarejestrowany 1 marca 2017 roku. To zupełnie nowa jakość – przekonywał Radosław Wilk z Intermagu.

Z kolei Wiesław Ciecierski zachwalał Bormax Turbo – dolistny nawóz borowy, który jest prawdziwym przełomem w walce z niedoborem boru. – Bor zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój najmłodszych części roślin: stożków wzrostu, korzeni (zwłaszcza włośnikowych – lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych), a także pędów, pąków, owoców – przypominał Ciecierski.
 
Nowy nawóz miedziowy Cupran to recepta na niedobory miedzi. Znaczenie miedzi dla roślin jest ogromne. Miedź korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój młodych części roślin, ich późniejszy wzrost oraz dojrzewanie owoców intensyfikuje przyrost biomasy oraz poprawia parametry jakościowe plonu (np. białko w ziarnie zbóż, witamina C w owocach i warzywach).

Cynko-Bor Turbo to nawóz, który ułatwia roślinom pobieranie boru i cynku. Sformowany jest z naturalnym ligandem, który rośliny rozpoznają na powierzchni jako produkt własnego metabolizmu i dzięki temu jest wciągany łatwiej do wnętrza.

Plonvit Żel 20-20-20 + mikro to wysokoskoncentrowany nawóz NPK z mikroelementami w formie żelu (wodorozpuszczalna zawiesina) o zbilansowanym składzie makroskładników i mikroelementów przeznaczony do dolistnego stosowania. Preparat łączy w sobie zalety nawozu krystalicznego (wysoka zawartość składników pokarmowych) z zaletami nawozu płynnego (łatwe dawkowanie i sporządzanie cieczy użytkowej). Zalecenia dotyczące stosowania: jednorazowa dawka 2-5 l/ha.

Stretch z kolei ogranicza osypywanie się nasion rzepaku oraz nasion roślin strączkowych, a także ogranicza porastanie ziarna w kłosach zbóż. Wszystko dzięki unikalnemu składowi - sól sodowa karboksymetylocelulozy (CMC). Jak działa Stretch? Przy wysychaniu oprysku tworzy cienką, elastyczną powłokę na powierzchni. Powłoka półprzepuszczalna pozwala na odparowanie wody z opryskanej powierzchni, ale zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz. Preparat powoduje równomierne wysychanie komórek przy dojrzewaniu. Zapobiega naprzemiennemu nawilżaniu i wysychaniu łuszczyn.

Krzysztof Zacharuk
 

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat