Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Nowa aplikacja firmy Limagrain

Hydraneo, to nazwa nowej aplikacji opracowanej i opatentowanej przez firmę Limagrain, która ma być dla rolników wsparciem w zarządzaniu uprawą kukurydzy ziarnowej w warunkach suszy. Zaprezentowano ją 19 października podczas konferencji w Dolsku (woj. wielkopolskie).

Na podstawie danych meteorologicznych z ostatnich 25 lat zaciąganych ze stacji meteorologicznych oraz wprowadzanych informacji o wczesności odmiany, terminie siewu oraz o rodzaju gleby, program ocenia ryzyko wystąpienia suszy na konkretnym polu w najbardziej krytycznych fazach rozwojowych kukurydzy, tj. trzy tygodnie przed kwitnieniem i tydzień po, a także w okresie wypełniania ziarna. W zależności od tego, czy ryzyko suszy występuje czy też nie, program rekomenduje uprawę odmian tolerancyjnych lub standardowych.

Hodowla odmian tolerancyjnych na suszę jest jednym z kierunków działania firmy Limagrain. - Klimat się zmienia. Począwszy od lat 70 średnia roczna temperatura powietrza wzrosła o ponad jeden procent, a liczba dni z temperaturą maksymalną przekraczającą 25 stopni Celsjusza o dziewięć. Jednocześnie zmalała liczba dni z temperaturą minimalną – wskazywał Leszek Chwalisz z Limagrain. W ocenie firmy, problem suszy dotyka lub grozi 72 proc. powierzchni uprawy kukurydzy ziarnowej w Europie. – Dlatego nasi hodowcy podjęli ten kierunek hodowli. W Europie mamy ponad 120 lokalizacji, w których badamy odmiany pod kątem tolerancji na suszę, w tym siedem w Polsce – podkreślał Chwalisz. - Co one dają? W warunkach stresowych reagują mniejszym spadkiem plonu niż odmiany standardowe – wyjaśniał. – Aby odmiana mogła być włączona do projektu Hydraneo musi pozytywnie przejść co najmniej trzy lata badań w warunkach stresowych. W Polsce póki co należą do niego dwie odmiany: LG 30.215 o FAO 230 oraz LG 30.315 o FAO 290. Firma spodziewa się, że wkrótce do tego grona dołączy trzecia odmiana (LG31.250), która znajduje się w ostatnim roku badań.

Aplikacja pozwala na przeprowadzenie kilku symulacji. Zmieniając dane wyjściowe (termin siewu, wczesność odmiany czy rodzaj gleby) można się przekonać, w jaki sposób wpływają one na ryzyko wystąpienia suszy w krytycznych fazach dla kukurydzy. Pozwala to wybrać najlepsze rozwiązanie.

Kolejna część aplikacji umożliwia ocenę ryzyka wystąpienia suszy w zależności od zastosowanych zabiegów agrotechnicznych: płodozmianu, uprawy gleby, terminu siewu oraz nawożenia. Dla każdego z tych czynników przewidziana jest krótka ankieta dotycząca podejmowanych działań. Program określa ryzyko wystąpienia suszy na podstawie zaznaczonych odpowiedzi. Wskazuje też, co należy zmienić, by to ryzyko zmniejszyć. Efektem końcowym symulacji jest raport przekazywany rolnikowi osobiście lub wysyłany  mailem.

Limagrain chce trafić z programem przede wszystkim do dużych gospodarstw uprawiających kukurydzę ziarnową. Jej pracownicy osobiście będą odwiedzać chętnych gospodarzy, by razem z nimi przeprowadzić symulacje dla konkretnych pól i na tej podstawie dobrać odpowiednie odmiany oraz działania, które ograniczą negatywne skutki suszy. – Chcemy nie tylko oferować odmiany, ale także doradzać, jak maksymalnie wykorzystać ich potencjał – skwitował Chwalisz. 

Alicja Siuda

 

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat