Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
Żniwa z New Holland 

1 sierpnia New Holland zaprezentował na polach gospodarstwa Zbigniewa Aramowicza w Lidzbarku Warmińskim agregat ścierniskowy, dwa kombajny zbożowe i dwie prasy. Gwiazdą pokazów żniwnych był kombajn CR8.90, przeznaczony dla gospodarstw wielkotowarowych. 

Jest to maszyna dwurotorowa (rotory mają długość 2,60 m), wyposażona w silnik o mocy maksymalnej 517 KM, spełniający normy emisji spalin Tier 4B. 

Gąsienice na przedniej osi

Kombajn ma napędzane obie osie – przednią i tylną. Na tylnej znajdują się koła, a na przedniej – gumowe gąsienice SmartTrax o szerokości 34 cali z zawieszeniem Terraglide, dzięki czemu maszynę cechuje lepsza trakcja niż modele na kołach, szczególnie w trudnych warunkach, na podłożu gliniastym lub piaszczystym. Ponadto mniej ugniata glebę. 

Podczas pokazów można było obejrzeć kombajn z hederem Vario o szerokości roboczej 9 m, o napędzie hydraulicznym i możliwości wysuwania kosy o 575 mm, co pozwala łatwiej zebrać zboże wylegnięte. Listwę nożową operator może wysunąć podczas pracy.

Kombajn ma system Opti-Fan, który podczas pracy na zboczach automatycznie dobiera prędkość wentylatora tak, aby zapewnić optymalne czyszczenia ziarna. Natomiast system Opti-Spread gwarantuje rozrzut słomy na całą szerokość hedera. Czujnik akustyczny znajdujący się pod bębnem dolnym w przenośniku pochyłym wykrywając kamień dostający się do środka automatycznie otwiera tylne drzwi w przenośniku, tak aby zapobiec przedostaniu się kamienia do systemów omłotu. Zbiornik na ziarno o pojemności 12 500 l zapewnia dużą wydajność.

CR8.90 ma przestronną kabinę o pojemności 3,7 m3 i powierzchni przeszklonej 6,2 m2, co sprawia, że operator ma doskonałą widoczność na pole i heder.  

Nowa seria

W przyszłym roku w Polsce w ofercie New Holland pojawią się kombajny CR Revelation, które – jak zapewnia producent – są najwydajniejsze na świecie. Cechuje je nawet o 10 proc. wyższa wydajność w porównaniu z modelami dostępnymi obecnie, dzięki udoskonaleniu przepływu masy żniwnej i rotorom Twin Pitch Plus. Jednocześnie zostaje zachowana wysoka jakość ziarna i resztek pożniwnych. Nowe, sterowane zdalnie z poziomu kabiny łopatki rotora z płynną regulacją pomiędzy położeniem szybkim a wolnym pozwalają osiągnąć najlepszy w klasie poziom sterowania przepływem masy żniwnej i zmniejszyć zużycie energii – od 20 kW w modelu CR8.90 do 28 kW we flagowym modelu CR10.90. Ta funkcja, oferowana będzie jako wyposażenie opcjonalne w czterech najbardziej wydajnych 22-calowych modelach.

Natomiast funkcja ustawiania segmentów klepiska w położeniu wyjściowym z poziomu kabiny znacznie ogranicza przestoje maszyny w przypadku zablokowania klepiska. Operator musi tylko opróżnić rotory, zatrzymać kombajn, automatycznie przywrócić pierwotne położenie klepisk i może kontynuować żniwa. W ten sposób zaoszczędzi 20-30 minut w porównaniu z ręcznym wykonaniem tej operacji.

Wprowadzone udoskonalenia w szarpaczu słomy, obejmujące wzmocnienie rotora, dłuższe noże przeciwbieżne i zwiększenie szybkości roboczej, umożliwiają drobniejsze cięcie słomy.

Rozrzutnik plew został całkowicie zmodyfikowany i zastosowano w nim opatentowany pneumatyczny system transportu masy żniwnej. Zwiększono do ok. 13,7 m szerokość rozrzucania resztek pożniwnych, którą można regulować z poziomu kabiny. Udoskonalono wydajny układ rozrzucania słomy Opti-Spread poprzez zastosowanie silniejszych o 25 proc. silników hydraulicznych, łopatek w kształcie litery „V” i usuwających zanieczyszczenia zgarniaczy.

Najsilniejszy kombajn z tej serii ma moc 700 KM.

System IntelliSense

Kombajny CR Revelation wyposażone zostały w system IntelliSense marki New Holland, który umożliwia maszynie co 20 sekund dobór i ustawienie najlepszych parametrów spośród 280 mln kombinacji. Operator wybiera na monitorze dotykowym rodzaj uprawy, jedną z czterech strategii pracy kombajnu, maksymalną prędkość jazdy oraz maksymalne obciążenie silnika, a następnie system automatycznie dokonuje niezbędnych zmian ustawień na podstawie danych z ponad 20 czujników. Operator może więc skupić się na prowadzeniu maszyny czy mapowaniu plonu.

Jak zapewnia producent, system IntelliSense to: najlepsza jakość ziarna, ograniczone straty, maksymalna wydajność, stały przepływ masy, zmniejszone zużycie paliwa na tonę lub hektar, większy komfort operatora, możliwość skoncentrowania się na innych operacjach, takich jak rozładowywanie, mapowanie i ogólne zarządzanie zbiorami, lepsza jakość słomy (istotne dla rolników, którzy wykorzystują słomę), wyeliminowanie przestojów z powodu zablokowania maszyny, zwiększona dzienna wydajność (o 10 proc. w przypadku doświadczonych operatorów i o 20 proc. w przypadku operatorów niedoświadczonych).

System IntelliSense będzie można też zamontować fabrycznie w serii kombajnów CR. 

Kultywator podorywkowy

Jak podkreślali przedstawiciele marki, nowością w ofercie New Holland jest kultywator ścierniskowy ST300, na sztywnej ramie, o szerokości roboczej 3 m. Liczba zębów/tarcz – 7/6 w dwóch rzędach. Maksymalna głębokość pracy kultywatora to 25 cm. Wysokiej jakości zęby zapewniają jednolitą głębokość roboczą. Urządzenie ma system zabezpieczenia przed kamieniami. Element roboczy wychyla się do tyłu i wraca do położenia pierwotnego po ominięciu przeszkody. Talerze docinające zapewniają wyrównywanie gleby bezpośrednio przed tylnym wałem ugniatającym. Mocowanie talerzy na sprężystych trzymakach umożliwia pracę w zróżnicowanych warunkach glebowych. Talerze montowane są na ramie kwadratowej, umożliwiającej łatwą regulację głębokości pracy elementów roboczych i wału tylnego. Rama z talerzami jest przesuwna. Może być montowana bliżej wału tylnego lub elementów roboczych. W wyposażeniu dodatkowym dostępne są dwa skrajne talerze docinające, które mogą być łatwo demontowane do transportu.

Kultywator podorywkowy ST może być wyposażony w pojedynczy wał strunowy lub podwójny wał typu tandem. Wały pojedyncze dostępne są w rozmiarach: 450, 550 i 630 mm, natomiast wał tandem ma średnicę 450 mm.

Kontrolę głębokości pracy elementów roboczych kultywatora oraz odpowiednie wyrównywanie powierzchni gleby uzyskuje się poprzez zmianę położenia sworzni. Elementy robocze zostały tak skonstruowane, aby zapewnić maksymalne spulchnianie i mieszanie gleby z resztkami pożniwnymi przy minimalnym zapotrzebowaniu na siłę uciągu ciągnika. Minimalne zapotrzebowanie na moc wynosi 90 KM. 

T6 z Dynamic Command

Marka New Holland Agriculture wzbogaciła serię ciągników T6 o nowy, wielozadaniowy ciągnik T6 Dynamic Command, który także zaprezentowano podczas pokazów. Modele T6.145, T6.155, T6.165 i T6.175 z nowej serii posiadają 8-stopniową przekładnię Semi Powershift.

Gdy ciągnik wykorzystywany jest głównie do prac polowych w pobliżu gospodarstwa, lepiej wybrać modele T6 16x16 Electro Command z 4-stopniową przekładnią Semi Powershift – radzą specjaliści z NH. Dla klientów, dla których kluczowe znaczenie ma precyzyjne określenie prędkości najlepszym rozwiązaniem będzie model T6 Auto Command z przekładnią  bezstopniową. Natomiast przedsiębiorcy rolni potrzebujący ciągnika do upraw i transportu powinni zdecydować się na nowy model T6 24x24 Dynamic Command.

Cztery nieparzyste biegi i sprzęgło umiejscowione są na jednym wale, a cztery parzyste biegi z drugim sprzęgłem znajdują się na drugim wale. Moc jest modulowana pomiędzy dwoma sprzęgłami, gdy jeden nieparzysty bieg jest rozłączany przez jedno sprzęgło, drugie załącza przełożenie parzyste. Wszystko odbywa się nieodczuwalnie dla operatora.

Sprzęgła do jazdy w przód i w tył zapewniają kontrolowane przenoszenie mocy nawet na stromych nachyleniach, podczas gdy zmiana zakresów jest całkowicie zautomatyzowana.

Straty mocy zostały zminimalizowane przez pompę smarującą o regulowanej wydajności, która dostarcza tylko wymaganą ilość oleju, co wpływa na sprawność działania i  trwałość.

Dynamic Command pozwala na regulowanie szybkości zmiany kierunku jazdy. Operator może wybrać spośród trzech poziomów czułości reakcji, począwszy od bardzo płynnej zmiany kierunku do szybkiej, agresywnej, w zależności od rodzaju pracy. 

Nowy punkt dealerski

Pokazy razem z marką New Holland zorganizował dealer – spółka Perkoz z siedzibą w Brodnicy, która przy okazji uroczyście otwarła swój nowy salon w Lidzbarku Warmińskim. Prezes spółki Stanisław Koziorzemski z Adamem Sulakiem, członkiem zarządu CNH Industrial Polska wręczyli też kluczyki do nowego pomarańczowego ciągnika T6.180 burmistrzowi Lidzbarka Warmińskiego Fabianowi Andrukajtisowi, bowiem spółka Perkoz wygrała przetarg ogłoszony przez Urząd Gminy w Lidzbarku Warmińskim na ciągnik z przyczepą.

 ***

Podczas pokazu New Holland zaprezentował ciągnik T6.175 z agregatem ścierniskowym ST300 (to nowość marki), kombajny TC5.90 i CR8.90 oraz dwie prasy: Roll Baler 125 z ciągnikiem T7.165 i Roll-Belt 150 z ciągnikiem T6.155 

Małgorzata Felińska

Zdjęcia Jarosława Prussa z pokazów żniwnych New Holland można obejrzeć w naszej fotogalerii

 

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat