Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Dzień Soi w Danko 

Erica, Petrina, Viola i Oressa to nowe odmiany soi w ofercie spółki Danko Hodowla Roślin. Na poletkach mogli je obejrzeć goście, którzy 28 sierpnia przyjechali do Zakładu Hodowli Roślin w Szelejewie na Dzień Soi, zorganizowany tu po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. 

- Danko specjalizuje się w hodowli zbóż, roślin strączkowych (groch siewny i pastewny, wyka, lucerna, bobik) oraz traw. W tym roku mamy w ofercie 120 odmian roślin rolniczych. Co roku rejestrujemy 6-10 odmian i corocznie sprzedajemy koło 15 tysięcy ton nasion, głównie w stopniu bazowym i wyższym. Nasz udział w tym rynku w Polsce wynosi 40 procent, także z tytułu rozmnożeń prowadzonych przez firmy nasienne – mówił podczas spotkania Tomasz Dutkiewicz, prezes Danko HR. – Co roku zakładamy 370 tysięcy poletek na 200 hektarach w różnych lokalizacjach. W 2013 roku rozpoczęliśmy także program hodowli soi.

Danko ma w ofercie cztery odmiany soi. Erica to odmiana polska, Petrina, Viola i Oressa to odmiany zagraniczne. Erica jest odmianą wczesną, która schodzi z pola na przełomie sierpnia i września, daje plony o ok. 12 proc. wyższe niż inne odmiany w tej samej grupie wczesności, nasiona zawierają dużo białka. Rolnicy mogą już kupić nasiona austriackiej odmiany Petrina, a w przyszłym roku będą dostępne nasiona odmian Viola (Kanada) i Oressa (Białoruś), które w Polsce zostały zarejestrowane w tym roku.

Petrina to odmiana późna, zbierana po 20 września, ale plonuje na poziomie 110 proc. wzorca. Polecana jest dla południowych regionów Polski. Viola jako odmiana średniopóźna zbierana jest po 15 września, nasiona zawierają do 40 proc. białka. Oressa jest odmianą wczesną.

- Nasi rolnicy wykazują coraz większe zainteresowanie soją – mówiła dr Agnieszka Katańska-Kaczmarek, hodowca strączkowych. – W 2008 roku w Polsce mieliśmy 2 hektary plantacji nasiennych, a w tym roku – 1200 hektarów. Na 20 tysiącach hektarów soja uprawiana jest na pasze.

Goście ZHR w Szelejewie mogli też obejrzeć najnowszą szklarnię z mikroklimatem, który pozwala przyspieszyć cykl hodowli oraz proces ekstruzji nasion soi. 

Więcej o Dniu Soi w Danko będzie można przeczytać w październikowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

(Fem)

Zdjęcia Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat