Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Chiński gigant chce kupić Syngentę

Marek Łuczak, prezes firmy Syngenta Polska, 22 lutego podczas konferencji w Warszawie potwierdził, że chińska firma ChemChina złożyła ofertę kupna wszystkich akcji koncernu oferując 465 USD za akcję.

– Jest to trzecia największa w historii gotówkowa oferta kupna – zaznaczył prezes Łuczak. Opiewa na kwotę 43 mld USD. Żeby transakcja doszła do skutku musi ją zaakceptować 67 proc. udziałowców firmy. Potrzebna jest także zgoda organów antymonopolowych z wielu krajów oraz Amerykańskiej Komisji ds. Inwestycji Zagranicznych w USA.

Prezes Łuczak podkreślił, że transakcja kupna przez chińskiego państwowego giganta cieszy się dużym poparciem zarządu firmy Syngenta, jak i większości udziałowców. Wynika to nie tylko z atrakcyjnej oferty finansowej. To również szansa na zwiększenie sprzedaży na chińskim rynku. Z dotychczasowych ustaleń wiadomo już, że siedziba firmy pozostanie w Szwajcarii. Nie zmieni się również jej nazwa i nadal będzie realizowała swoją strategię. Nie planuje się także zmian kadrowych w zarządzie, jak i zwolnień pracowników. ChemChina jest już większościowym udziałowcem firmy Adama. Należy do niej również włoska marka opon Pirelli.

W ub.r. Syngenta zanotowała 11-procentowy spadek sprzedaży (licząc w dolarach) w stosunku do 2014 r. Natomiast w przeliczeniu na waluty lokalne sprzedaż wzrosła o 1 proc. Do takiej rozbieżności przyczyniła się silna amerykańska waluta oraz mniejsze zużycie środków ochrony roślin, spowodowane trudnymi warunkami pogodowymi. Spadek zanotowała sprzedaż herbicydów nieselektywnych (o 31 proc.) oraz insektycydów (o 8 proc.). Wzrosła natomiast herbicydów selektywnych (o 6 proc.) oraz fungicydów (o 9 proc.). Sprzedaż zapraw pozostała na niezmienionym poziomie w stosunku do 2014 r. O 4 proc. wzrosła sprzedaż nasion kukurydzy i soi na świecie, warzyw o 5 proc., a pozostałych upraw polowych (burak cukrowy i rzepak) o 8 proc.  

(ala)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat