Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Optymalne koszenie z Claas

W firmie Claas opracowano hydraulicznie odchylane przednie cięgła dolne do koszenia za pomocą odłączanych kombinacji kosiarki czołowej i tylnej. Pozwala to na zredukowanie, a nawet całkowite wyeliminowanie nieskoszonych pasm podczas pokonywania łuków lub na stokach. Szczególnie w przypadku ciągników z szerokimi oponami i dużą szerokością śladu efekt ten w widoczny sposób wpływa na wyższą jakość paszy.

- Hydraulicznie przesuwne tylne zespoły koszące są dostępne na rynku już od kilku lat. Oprócz innych funkcji pozwalają wpływać na zmiany szerokości cięcia podczas jazdy po łukach i koszenia na stokach. Również dzięki hydraulicznym wspornikom przednich cięgieł ciągnika możliwe jest łatwe zoptymalizowanie koszenia na zakrętach i zboczach – mówi Paweł Baurycza z Claas Polska.

Zdarza się jednak, że pozostawione przez kosiarkę czołową na łuku pasmo łanu zostaje częściowo przejechane przez koła ciągnika, zanim jeszcze tylne zespoły tnące przystąpią do cięcia. Z tego powodu część pasma przylega do podłoża i nie zostaje ścięte lub jest częściowo skoszona, a do paszy dostaje się dużo zanieczyszczeń.

Nowe hydraulicznie odchylane cięgła dolne przeciwdziałają temu zjawisku, powodując aktywne odchylanie kosiarki czołowej do wewnątrz podczas jazdy po łukach. W zależności od kąta skrętu pozwala to nawet całkowicie wyeliminować niepożądane przygniecione kołami pasma i zakładki, przy jednoczesnym zmniejszeniu nacisku kół na przedni pokos. Podczas koszenia na zboczach przesunięcie można wyrównać poprzez wychylenie cięgieł dolnych.

Cięgła w prosty sposób montuje się w standardowych uchwytach, co umożliwia także doposażenie maszyny. Ponieważ zestaw nie wymaga żadnych zmian konstrukcyjnych w kosiarce czołowej, do pracy z zestawem doposażeniowym nadają się zarówno nowe, jak i starsze kosiarki każdego typu. Zestawy cięgieł dolnych Hans Sauter GmbH, są specjalnie dostosowywane do danej kosiarki Claas i używanego ciągnika.
Maksymalny zakres odchylenia po obu stronach wynosi 30 cm. Do sterowania wymagany jest siłownik podwójnego działania. Podczas jazdy po drodze odchylane cięgła dolne są zabezpieczone blokadą. Jeśli cięgła nie będą używane, można ja złożyć i unieruchomić jak standardowe cięgła dolne.

oprac. (Fem)


przeglądaj wszystkie