Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Stop dla podróbek

Firma DuPont Poland rozpoczęła nową kampanię „Stop dla nielegalnych środków ochrony roślin”, którą kieruje do gospodarstw, sklepów rolniczych i ogrodniczych oraz służb mundurowych.

Poprzez artykuły, poradniki, filmy instruktażowe, konferencje, akcje mailingowe czy dystrybucję ulotek, firma będzie informować o zagrożeniach, jakie niesie stosowanie podróbek, a także o sposobach rozpoznawania oryginalnych produktów. Na stronie firmy znajduje się zakładka z informacjami o nielegalnych preparatach.

DuPont Poland wprowadził nowe, trudniejsze do podrobienia zabezpieczenia, w tym wzmocniony trójwymiarowy hologram IZON. Znajduje się na nim zielona mapa świata oraz czerwony napis DuPont. Po przechyleniu hologramu w prawo pojawia się cyfra jeden i jedna kropka, w lewo-cyfra dwa i dwie kropki, w dół – cyfra trzy i trzy kropki, do góry – cyfra cztery i cztery kropki. Poza tym każdy hologram ma indywidualny kod alfanumeryczny. Umożliwia on wyszukanie i śledzenie produktu w bazie Traceology eVerification po wpisaniu kodu. Etykiety oryginalnych produktów firmy DuPont są zawsze w języku polskim.

Najczęściej fałszowanymi preparatami tej firmy są Granstar, Coragen i Titus. – Oryginały mają pojemność odpowiednio 20 gram, 175 mililitrów i 100 gram, a podróbki najczęściej oferowane są w opakowaniach jednolitrowych i półkilogramowych – zwracał uwagę Michał Grzbiela z DuPont Poland 5 kwietnia podczas konferencji w Warszawie. – Poza tym mają podrobiony hologram, wadliwy numer seryjny i etykietę najczęściej w języku ukraińskim.

Komisja Europejska szacuje, że rynek nielegalnych środków ochrony roślin w UE stanowi 10 proc. jego wartości. Fałszywki trafiają do Europy poprzez porty morskie, lotnicze oraz drogą lądową przez granice z krajami trzecimi. Polska jest szczególnie narażona na przemyt fałszywek ze Wschodu, a zwłaszcza z Ukrainy. Jak podkreślał Grzbiela, w ostatnich dwóch latach udało się wykryć ponad 300 takich spraw na przejściach granicznych z Ukrainą.

Natomiast 7 kwietnia w Warszawie otwarte zostało Centrum Innowacji DuPont, które ma usprawnić komunikację między naukowcami i inżynierami DuPont na świecie. Umożliwi to zaawansowany system do wideokonferencji oraz specjalne stanowiska z iPadami. Firma chce, by w przyszłości poprzez Centrum Innowacji można było dokonywać „na żywo” oceny aktualnych zagrożeń w uprawach polowych. To czwarte Centrum Innowacji DuPont w Europie i 13 na świecie.  

(ala)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat