Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Pod naszym patronatem

13. Dni Kukurydzy w Skrzelewie

2011-11-02

Największym zainteresowaniem podczas 13. Dni Kukurydzy w Skrzelewie (woj. mazowieckie) cieszyły się poletka z 80 odmianami tego gatunku oraz pokazy pracy maszyn do uprawy i zbioru kukurydzy. 

9 października goście 13. Dni Kukurydzy woj. Mazowieckiego i Łódzkiego oraz Ogólnopolskiej Prezentacji Odmian Kukurydzy w Skrzelewie (gm. Teresin) mogli obejrzeć ofertę 150 wystawców, prezentujących głównie maszyny i narzędzia rolnicze. Mimo wyborów do parlamentu, do Skrzelewa zjechało 7 tys. rolników, więc nie obyło się bez korków przy wjeździe i wyjeździe z parkingu.

- Rolnicy bardzo aktywnie zwiedzali stoiska, ponieważ za ich recenzję można było wygrać cenne nagrody - mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego imprezy Tadeusz Szymańczak. To na czterech hektarach wydzielonych z jego 110-hektarowego gospodarstwa już od 23 lat (a 13 lat w nowym podziale administracyjnym kraju) odbywają się Dni Kukurydzy. Natomiast na polu sąsiada Marka Murasa, właściciela 30-hektarowego gospodarstwa firmy nasienne zaprezentowały 80 odmian kukurydzy (na 200 zarejestrowanych w Polsce).

Atrakcją były pokazy użytkowania maszyn, głównie do uprawy i zbioru kukurydzy. Producenci pokazali rolnikom maszyny do zbioru kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, do rozdrabniania resztek pożniwnych, kilka zagregatowanych zestawów do uprawy gleby po kukurydzy zebranej na ziarno. Normalnie maszyny radzą sobie z resztkami pożniwnymi bez problemów, ale nie w tym roku, kiedy pogoda była wyjątkowo sprzyjająca i kukurydza wyrosła na ponad 3 metry. Maszyny zapychały się pozostałościami roślinnymi i specjaliści uznali, że tym razem sprawdzi się tylko orka. Po zbiorze ziarna eksperci pokazali rolnikom, jak oceniać wilgotność ziarna, obliczyć plon ziarna mokrego i suchego.

Producenci i dilerzy zorganizowali też pokaz rolnictwa precyzyjnego. - Najbardziej jestem zadowolony z tego, że rolnicy chcą się uczyć - cieszył się Tadeusz Szymańczak.

W Skrzelewie mieli po temu okazję - mogli skorzystać z wykładów o uprawie kukurydzy, porozmawiać z bankowcami, ubezpieczycielami oraz doradcami. - Niestety, nasi rolnicy zwłaszcza na południu kraju odczuwają żarłoczność omacnicy prosowianki - mówi organizator imprezy. - W ostatnich latach szkodnik ten zmniejszał plony o 300-400 tysięcy ton rocznie i wyrządzał straty o wartości pół miliarda złotych. Problem z omacnicą mogłaby rozwiązać biotechnologia, ale dostęp do niej jest w tej chwili w Polsce ograniczony.

Dla producentów kukurydzy problemem jest też zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa. - Minister rolnictwa ma na to tylko jedną radę - na terenach występowania szkodnika nie uprawiać kukurydzy przez 3-4 lata - przypomina Tadeusz Szymańczak. - A co mają zrobić ci rolnicy, którzy potrzebują kiszonkę dla bydła?

***
Tym razem do Skrzelewa nie dojechał ambasador Meksyku w Warszawie, ale byli goście z USA - trzech wykładowców uniwersyteckich zajmujących się rolnictwem

(Fem)

Zdjęcia Bożeny Kwiatkowskiej można obejrzeć w naszej galerii 

 

 

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat