Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Pod naszym patronatem

Produkcja mleka w Polsce i na świecie

2017-10-28

Zapewnienie warunków dobrostanu krów jest podstawowym zadaniem hodowcy nie tylko ze względu na spełnienie wymagań obowiązujących przepisów, ale również we własnym interesie ekonomicznym – przekonywał uczestników seminarium „Nowoczesna obora – z nami wiesz co pijesz” dr Adam Oler z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

W swojej prelekcji „Wpływ dobrostanu krów na wydajność i jakość mleka” podkreślał, że niektórzy hodowcy kwestionują założenia dobrostanu, uważając, że jego wymogi mają znaczący wpływ na obniżenie dochodowości produkcji.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że krowy utrzymywane w dyskomforcie cieplnym, żywieniowym i bez odpowiedniej profilaktyki weterynaryjnej będą dawały mniej mleka o niższej jakości i będą bardziej narażone na wszelkiego typu schorzenia. Zdenerwowane zwierzęta nie chcą dawać mleka, co powoduje spadek produkcji – mówił dr Oler.

Wykład był jednym z kilkunastu zaprezentowanych podczas dwudniowego seminarium „Nowoczesna obora – z nami wiesz co pijesz”, które odbyło się w dniach 19-20 października. Prelekcje poprzedziła wizyta uczestników seminarium w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mogli zobaczyć m.in. najnowocześniejszą w Polsce linię do produkcji sera mozzarella.

Kolejnym punktem była wizyta w nowoczesnej oborze w miejscowości Kaski (powiat grodziski, gmina Baranów). Uczestnicy seminarium mogli z bliska zobaczyć, jak wygląda hodowla bydła mlecznego na Mazowszu.

19 października uczestnicy seminarium „Nowoczesna obora – z nami wiesz co pijesz” mieli okazję gościć w laboratorium Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka zlokalizowanej w Parzniewie niedaleko Warszawy.

Laboratorium PFHBiPM wykonuje badania składu mleka na potrzeby oceny wartości użytkowej bydła mlecznego w zakresie oznaczania procentowej zawartości tłuszczu, białka, laktozy, suchej masy, poziomu mocznika oraz liczby komórek somatycznych.

W części wykładowej swoją prelekcje „Regionalne zróżnicowanie produkcji mleka w Polsce” zaprezentował dr Piotr Szajner reprezentujący Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. Mówił na temat rzeczywistej wielkości produkcji mlecznej w naszym kraju oraz uwarunkowaniach przyrodniczo-produkcyjnych.

Przemiany strukturalne i modernizacyjne nie są zakończone, pomimo dużego postępu w tym zakresie – tłumaczył i podkreślał, że dziś należy postawić na rozwój produkcji mleka w zachodnich i południowych regionach, gdzie są bardzo dobre warunki przyrodnicze do tego typu działalności. – Wschodnia Polska jest nasycona lub nawet przesycona gospodarstwami – przekonywał.

„Stan i główne wyzwania dla polskich gospodarstw mlecznych na początku trzeciej dekady XXI wieku” – to z kolei tytuł wykładu dr. Andrzeja Parzonko z Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW. W swoim wystąpieniu naukowiec zwracał uwagę, że z ekonomicznego punktu widzenia hodowlę bydła mlecznego można określić jako „bardzo pracochłonną i kapitałochłonną”.

Uciążliwy obowiązek m.in. codziennego doju krów (niezależnie od pory roku i układu kalendarza w kontekście dni świątecznych) zniechęca, szczególnie młodych ludzi do jej prowadzenia – mówił.

Na temat prognoz dla rynku mleka w referacie „Sytuacja na światowym rynku mleka – konsekwencje dla producentów mleka w Polsce” opowiadał Paweł Wyrzykowski, analityk BGŻ BNP Paribas. Podkreślał, że dziś światowe trendy na rynku mleka kreuje Nowa Zelandia, która jest jego czołowym eksporterem. Zachęcał do tego, aby na bieżąco śledzić wahania cen na tamtejszym rynku, ponieważ spadki lub zwyżki będą szybko odczuwalne także w Polsce.

Po wystąpieniach ekspertów rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami, którą zakończyło podsumowanie. Seminarium „Nowoczesna obora – z nami wiesz co pijesz” zostało zorganizowane przez Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Organizacja dwudniowego spotkania została w całości sfinansowana ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Mleka. Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik „Przedsiębiorca Rolny”.

(Zac)

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z seminarium

Więcej na temat seminarium na stronie www.nowoczesnaobora.pl

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat