Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Pod naszym patronatem

20-lecie Grupy Top Farms

2015-11-26

Spółka Top Farms, założona w 1995 r. przez brytyjską Farmwealth Ltd., zaczynała swoją działalność od dzierżawy prawie 2100 ha gruntów rolnych w Siedlisku koło Nowej Soli. Dziś uprawia 30,4 tys. ha na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko–mazurskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Zajmuje się między innymi produkcją zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, ziemniaków, mleka, materiału siewnego oraz przetwórstwem owoców i warzyw.

26 listopada w Poznaniu spółka Top Farms zorganizowała jubileuszową konferencję. – Od początku chcieliśmy pracować na gruntach dzierżawionych, nie nastawialiśmy się na zakup ziemi – mówił otwierając spotkanie Tomasz Zdziebkowski, prezes Grupy Top Farms.

Po wydzierżawieniu gruntów w Siedlisku (woj. lubuskie), Grupa Top Farms stała się jedynym udziałowcem Top Farms Głubczyce, dzierżawiącej od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa ponad 12 tys. ha w woj. opolskim. W 2000 r. powstał Top Farms Nawozy (później przekształcony w Top Farms Agro). W 2001 r. Top Farms Wielkopolska zaczęła gospodarować na ponad 11 tys. ha kupionych od firmy Agros w Goli i Czempiniu. W 2007 r. Top Farms powołał spółkę Top Gen. Trzy lata później grupa przejęła Agro Fundusz Mazury (4 tys. ha) i spółkę Jagrol (1,5 tys. ha) w Wielkopolsce. W 2012 r. wydzierżawiła ponad 800 ha w Piastach Wielkich (woj. warmińsko-mazurskie), a w 2013 r. kupiła udziały w spółkach Masfrost w Tolkmicku nad Zalewem Wiślanym i ZPOW Ziębice (na Dolnym Śląsku) oraz w spółce akcyjnej Rolimpex Nasiona. W ub.r. powiększyła areał o ponad 800 dzierżawionych hektarów Hodowli Zwierząt Zarodowych Prusiewo (Top Farms Mazury II). - Poszczególne spółki to samodzielne przedsiębiorstwa z własnym budżetem, za które odpowiadają ich szefowie – wyjaśnia prezes Zdziebkowski.

Spółki farmerskie i niefarmerskie

Grupa Top Farms podzielona jest na spółki farmerskie (Top Farms, Top Farms Wielkopolska, Top Farms Głubczyce, Jagrol,  Agro Fundusz Mazury i Top Farms Mazury II), spółki niefarmerskie (Top Farms Agro, Rolimpex, Masfrost i Top Gen) oraz Centrum Usług Wspólnych.

Spółki rolne sprzedają rocznie ok. 85 tys. t zbóż, 23 tys. t rzepaku, 130 tys. t buraków cukrowych i 64 tys. t ziemniaków. Natomiast Top Farms Agro zajmuje się uprawami nasiennymi i rocznie produkuje ok. 35 tys. t nasion zbóż, głównie pod marką  „Top Farms Nasiona”. Produkcja nasienna zlokalizowana jest w trzech zakładach: Czachorowo, Runowo i Widok. Z kolei Rolimpex SA jest liderem w produkcji i dystrybucji mieszanek traw gazonowych i pastewnych. Pod markami „Najlepsze Trawy z Iławy”, „Graminex” i „Turek Nasiennik” produkuje 2,9 tys. t nasion traw, 1 tys. t nasion roślin specjalistycznych, w tym motylkowych drobno- i grubonasiennych.

Stado bydła mlecznego Top Farms liczy 9184 sztuki, w tym 4900 krów mlecznych. Średnia produkcja mleka od krowy to 9 tys. l. – Rocznie osiem naszych zakładów produkuje około 50 milionów litrów mleka – mówi prezes Zdziebkowski. Zwierzęta trzymane są w oborach bezuwiązowych, z wolnym dostępem do wybiegów i światła dziennego. Obiekty inwentarskie spełniają kryteria ochrony środowiska wyznaczone dla obszarów Natura 2000.

Spółka Top Gen zajmuje się sprzedażą nasienia buhajów ras mlecznych i mięsnych w wersji tradycyjnej i seksowanej. Jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę firm Cogent Breeding Ltd (Anglia), Evolution, dawniej Sersia France (Francja) i CRI International (USA).

Spółki Masfrost w Tolkmicku i Ziębicach są producentem mrożonych warzyw. Surowiec do  mrożonek pochodzi zarówno z gospodarstw Top Farms jak i z zakontraktowanych upraw na kilkunastu tysiącach hektarów. Masfrost rocznie produkuje 40 tys. t mrożonych warzyw głównie groszek, kukurydzę słodką oraz fasolę. Natomiast Top Farms Wielkopolska produkuje rocznie ponad 500 tys. l świeżo tłoczonych soków pod marką „Sogo”, na bazie jabłek z własnych sadów.

Najważniejsi pracownicy

- W naszych działaniach kierujemy się szczególną troską o środowisko naturalne stosując zintegrowany system ochrony roślin, przyjazne dla środowiska technologie uprawy i przetwórstwa – zapewnia prezes Tomasz Zdziebkowski. - Na naszych polach pasy Dezyderego Chłapowskiego naturalnie chronią ziemię przed erozją wietrzną, stosujemy bogaty płodozmian, dzięki czemu uzyskujemy zdrowe rośliny z minimalnym użyciem pestycydów. Ale największą wartością naszej grupy jest zespół wysoko wykwalifikowanych i z pasją realizujących swoje zawodowe powołanie menedżerów i pracowników.

Prezes podkreśla, że fundamentalne znaczenie ma dla spółki rozwój społeczności lokalnych. Top Farms aktywnie wspiera szkoły, przedszkola, młodzieżowe kluby sportowe i domy kultury. Współpracuje z uczelniami rolniczymi, umożliwiając staże młodym ludziom wiążącym swoją przyszłość z rolnictwem. Uczestniczy w wielu inicjatywach badawczo-rozwojowych, których efekty służą podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa.

Małgorzata Felińska

Zdjęcia Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii

Prezes Top Farms Tomasz Zdziebkowski mówi o historii i planach Grupy

Zapraszamy do zakupu prenumeraty naszego miesięcznika, gdzie znajdziecie Państwo więcej ciekawych informacjiprzeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat