Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że pomoc oferowana rolnikom poszkodowanym przez suszę przez ministerstwo rolnictwa jest wystarczająca?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Prawo
Nowe stawki czynszu dzierżawnego

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wysokości stawek czynszów dzierżawnych trafił do uzgodnień resortowych i konsultacji publicznych. Wysokość czynszu za dzierżawę zależeć ma m.in. od klasy gruntów oraz położenia nieruchomości. Wydanie rozporządzenia w sprawie ustalania wysokości czynszów jest rezultatem wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP. Stawki czynszu wyraża się w dt pszenicy za hektar. W projekcie rozporządzenia wahają się one od 1,1 do 11,1 dt/ha.

Do tej pory wysokość czynszu ustalana była w przetargach. W pierwszym kwartale br. wyniosła średnio 16,7 dt/ha (ok. 1102 zł rocznie za hektar), ale średnia opłata za korzystanie z państwowych gruntów dla wszystkich umów (54 tys. umów) wynosi zaledwie równowartość 4 dt pszenicy tj. ok. 264 zł/ha. Wysokość czynszów jest bardzo zróżnicowana, najwięcej płacą nowi dzierżawcy z województw kujawsko-pomorskiego (27 dt/ha) oraz wielkopolskiego (26 dt/ha).

„Projektowane rozporządzenie ma określić sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego, w zależności od potencjału produkcyjnego przedmiotu dzierżawy, w szczególności w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia, wartości księgowej budynków i budowli, charakteru możliwej do prowadzenia działalności gospodarczej” – informuje resort w komunikacie. Roczny czynsz dzierżawny będzie ustalany od użytków rolnych, budynków, budowli i urządzeń, od stawów (karpiowych i pstrągowych) oraz plantacji wieloletnich. Cena dt pszenicy będzie ustalana jako średnia krajowa cena skupu pszenicy wskazana w obwieszczeniu prezesa GUS. Stawki czynszu za ziemię zależą od klasy gruntu i okręgu podatkowego. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za użytkowanie dobrej ziemi. Dla gruntów I klasy czynsz będzie się wahał od 8,3 do 11,1 dt/ha, a dla użytków zielonych (I klasa) – od 7,7 do 10 dt/ha. Dla gruntów V klasy czynsz nie przekroczy równowartości 2 dt pszenicy za ha. Czynsz od budynków, budowli i urządzeń będzie stanowić kwotę stanowiącą 1,8 proc. wartości księgowej netto, nie mniej niż 0,6 proc. wartości początkowej. Na czynsz od stawu typu karpiowego czy pstrągowego będą składały się z opłaty za grunty pod stawami, budowle ziemne, zastawki, jazy itp. oraz za tzw. materiał obsadowy (zarybieniowy). Czynsz od plantacji wieloletnich drzew owocowych w wieku co najmniej 5 lat od posadzenia – to równowartość 2 kg pszenicy za jedno drzewo rocznie, a za krzewy owocowe w wieku co najmniej 3 lat od posadzenia będzie to równowartość 0,1 kg pszenicy za jeden krzew rocznie.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat