Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Prawo
Oznaczenia geograficzne

Nowelizacja ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych, która ma skuteczniej chronić zarejestrowane produkty regionalne, wdraża do polskiego prawa unijne regulacje.

Unijne oznaczenia ma w Polsce 37 produktów spożywczych, m.in. sery, miody, mięso i jego przetwory. Uzyskanie takiego oznaczenia ma gwarantować, że produkt jest wytwarzany zgodnie z recepturą od lat stosowaną w danym regionie. Efektem nowych regulacji ma być wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem nazw produktów zarejestrowanych jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności. Znowelizowana ustawa uszczelnia też system nadzoru nad jednostkami certyfikującymi upoważnionymi do kontrolowania oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności. Wymienia nieprawidłowości, za które na jednostki certyfikujące będą nakładane kary pieniężne.

Główny inspektor jakości artykułów rolno-spożywczych będzie musiał publikować informację o producentach oraz o produktach posiadających unijne oznaczenia. Ma to pomóc konsumentom w ich rozpoznawaniu.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat