Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Prawo
Ubezpieczenia z większymi dopłatami

23 listopada senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się znowelizowaną w połowie listopada przez Sejm ustawą o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich.

Nowelizacja przewiduje podniesienie stawek taryfowych uprawniających producentów do otrzymania dotacji budżetowej z dotychczasowych 3,5 proc. i 5 proc. do 9 proc. sumy ubezpieczenia. Daje też możliwość podwyższenia tego progu dla upraw na gruntach klasy V (do 12 proc.) i na glebach klasy VI (do 15 proc.). Wprowadza też preferencje przy zawarciu umowy od pakietu wszystkich ryzyk – dopłata wyniesie wtedy do 65 proc. składki (gdy pakiet nie przekroczy określonych progów), resztę składki zapłaci rolnik. W pakiecie mieści się 10 ryzyk, m.in. susza, przymrozki, złe skutki przezimowania. Będzie też możliwe ubezpieczenie uprawy od jednego ryzyka. 

Nowela zawiera też definicję suszy – będzie ona oznaczać szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Minister rolnictwa będzie od 21 maja do 20 października w terminie do 10 dni po zakończeniu sześciodekadowego okresu ogłaszał wskaźniki klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa.

Wydatki z budżetu na dopłaty do składek będą znacznie wyższe niż w tym roku. Limit na 2017 r. wynosi 725 mln zł, na 2018 r. – 957 mln zł, a na 2019 r. – 1 mld 188 mln zł. W latach 2020-26 dotacja ma nie przekroczyć rocznie 1 mld 420 mln zł. W ustawie budżetowej na 2017 r. na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zarezerwowano aż 917 mln zł (w tym roku było to 200 mln zł i nie wystarczyło dla wszystkich chętnych). Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat