Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Prawo
Zmienione zasady klasyfikacji tusz zwierząt

24 maja prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Doprecyzowuje ona przepisy umożliwiające dobrowolne prowadzenie klasyfikacji tusz w sytuacji, gdy mimo możliwości zwolnienia z takiego obowiązku podmiot zdecyduje się prowadzić klasyfikację.

Likwiduje przepisy umożliwiające nieprowadzenie klasyfikacji przez podmiot prowadzący rzeźnię, w której ubija się wyłącznie świnie urodzone i tuczone w tuczarniach tej rzeźni oraz dokonuje się rozbioru wszystkich uzyskanych tusz lub niewielkich ilości bydła na podstawie umowy z właścicielem – możliwość derogacji od obowiązku klasyfikacji nie jest przewidziana w nowych przepisach UE.

Ponadto nowelizacja określa kary dla podmiotu prowadzącego rzeźnię świń za nieprzekazywanie dostawcom zwierząt wyników klasyfikacji tusz wieprzowych, stosowanie metod automatycznej klasyfikacji tusz wieprzowych oraz nieprowadzenie dziennej ewidencji kontrolnej funkcjonowania metod automatycznej klasyfikacji. Wprowadza też kary dla podmiotu prowadzącego rzeźnie bydła za błędy w określaniu kategorii bydła (dotychczas kara ta dotyczyła tylko rzeczoznawcy ustalającego wyniki klasyfikacji, jednak w niektórych przypadkach ustawodawca uznał, że wina może leżeć po stronie właściciela rzeźni).

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat